Strajk w "Budryku" wciąż trwa
[2008-01-27 00:32:55]
Komitet Strajkowy wyszedł z żądaniem wyrównania kwot wynagrodzeń poprzez 700-złotoweą podwyżkę dla pracowników "Budryka". Później żądanie zostało zmniejszone do 600 zł, a następnie do wynagrodzeń w najniżej opłacanej kopalni JSW - KWK "Krupiński". Jednak Zarząd spółki z Jastrzębia-Zdroju nie chciał udostępnić strajkującym oficjalnych danych dotyczących płac w tej kopalni, wobec czego powrócono do punktu wyjścia i kwoty 700 zł. 23 stycznia negocjacje zdominowane zostały przez ustalenie, która wersja projektu porozumienia powinna stać się podstawą do dalszych negocjacji. Zarząd JSW obstawał przy tym, aby dyskutować o projekcie, wypracowanym 18 stycznia podczas negocjacji w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Protestujący zostali natomiast przy tym, aby bazą dalszych rozmów był projekt, który powstał tydzień wcześniej, bo 11 stycznia podczas rozmów w Jastrzębiu-Zdroju. Jego główną ideą jest wyrównanie płac w "Budryku" do poziomu obowiązującego w kopalni "Krupiński", gdzie płace są najniższe w JSW. Rozmowy następnego dnia trwały zaledwie kilkanaście minut. Po raz kolejny roli mediatora w sporze podjął się wojewoda śląski. Jedynym przedstawicielem Komitetu Strajkowego był Krzysztof Łabądź, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w "Budryku". Strona pracodawcy domagała się przybycia wszystkich przedstawicieli strajkujących. Piątkowe rozmowy z kolei trwały 5 godzin i skończyły się brakiem porozumienia. Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zgłosił żądanie rezygnacji z dotychczasowych ustaleń i powrotu do negocjacji na podstawie pierwotnych postulatów sprzed dwóch miesięcy. Punktem odniesienia nie jest już dla nas średnia w kopalni "Krupiński", bo pan prezes Zagórowski stwierdził, że to nieprawda, że "Krupiński" najmniej zarabia. Skoro nie wiemy, jakie to kopalnie, wracamy do postulatu zrównania do średniej płacy w całej JSW - powiedział z kolei lider Związku Zawodowego "Kadra" w "Budryku", Grzegorz Bednarski. Nie jest znany termin następnych negocjacji pomiędzy pracodawcą, a stroną społeczną. Dla walki strajkującej załogi "Budryka" wciąż napływają z całego świata wyrazy poparcia oraz wsparcie finansowe dla ich rodzin. Strajk płacowy ma charakter okupacji i głodówki. Pod ziemią głoduje od półtora tygodnia 30 górników, 5 innych na powierzchni. 150 osób okupuje ponadto podziemne wyrobiska, a co najmniej drugie tyle - zakład na powierzchni. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
27 listopada:
1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".
1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.
1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.
1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).
1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.
2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.
2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.
?