Zielona Góra: Kolejna akcja pod Auchan

[2008-02-09 22:50:30]

9 lutego odbyła się kolejna pikieta przeciwko Auchan, tym razem ponownie w Zielonej Górze. Kilka osób z Inicjatywa Pracowniczej zjawiło się pod sklepem z transparentem "Hiper wyzysk w Auchan". Rozdano kilkaset ulotek. Ochrona i policja nie interweniowała. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem lokalnych mediów.

Po poprzedniej akcji Inicjatywa Pracowniczej przed zieleniogórskim Auchan w dniu 15 grudnia, pod pozorem kradzieży ponad 4 tys. złotych, zwolniono dyscyplinarnie działacza IP Piotra Krzyżaniaka.

Krzyżaniak wraz z innymi pracownikami Auchan nagłośnił sprawę łamania praw pracowniczych przez francuski koncern, w tym m.in. nielegalne formy zatrudniania nieletnich, nie przestrzeganie zasad BHP i zwalczanie związków związkowych.

W poprzednich tygodniach akcje solidarnościowe odbyły się pod sklepami Auchan we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Bielsku-Białej i Częstochowie. Akcje przeciwko Auchan będą kontynuowane.

5 lutego odbyła się pierwsza rozprawa z powództwa Piotra Krzyżaniaka przed sądem pracy w Zielonej Górze. Pracodawca zaproponował podpisanie ugody –
cofnięcie zwolnienia dyscyplinarnego w zamian za zwrot pieniędzy. Piotr Krzyżaniak odrzucił propozycję podtrzymując żądanie oczyszczenia z zarzutów i przewrócenie do pracy. Następna rozprawa na początku marca.

Jarosław Urbański


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku