Bhutan: Pierwsze demokratyczne wybory

[2008-03-25 17:54:24]

24 marca w Bhutanie odbyły się pierwsze w historii tego kraju w pełni demokratyczne wybory parlamentarne. O 47 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym (Tshogdu) walczyły dwa ugrupowania.

Zwycięstwo odniosła Bhutańska Partia Pokoju i Rozwoju byłego premiera Jigme Yoser Thinleya zdobywając 66,99 proc. głosów i 44 miejsca w parlamencie. Skupiająca liberałów i socjaldemokratów Ludowa Partia Demokratyczna otrzymała poparcie 33,01 proc. głosujących i 3 deputowanych.

W poprzednich wyborach jedna trzecia składu parlamentu pochodziła z nominacji króla, buddyjskich duchownych oraz przedstawiciela wojska i dwóch reprezentantów biznesu.

Bhutan to państwo w Azji Południowej, we wschodnich Himalajach graniczące na północy i zachodzie z Chinami a na południu i wschodzie z Indiami. Do niedawna państwo było monarchią absolutną, obecnie jest monarchią konstytucyjną.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 września:

1900 - Zakończył obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W skład Biura jako delegaci polscy weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL.

1908 - Urodziła się Michalina Tatarkówna-Majkowska, działaczka partii komunistycznych, posłanka na Sejm PRL, I sekretarz Komitetu Łódzkiego PZPR,

1941 - W obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu zginął Norbert Barlicki, członek władz PPS, prawnik, publicysta, współredaktor "Robotnika".

2009 - W wyborach parlamentarnych w Portugalii zwyciężyła Partia Socjalistyczna premiera José Sócratesa.


?
Lewica.pl na Facebooku