Egipt: Szósta Kairska Konferencja Antywojenna

[2008-04-04 16:01:20]

W dniach 27-29 marca w stolicy Egiptu, Kairze, odbyła się Kairska Konferencja Antywojenna, której celem jest wymiana doświadczeń pomiędzy ruchami sprzeciwiającymi się imperializmowi.

Podczas spotkania w którym brali udział m.in. przedstawiciele brytyjskiej Koalicji "Stop Wojnie" (Stop The War Coalition), RESPECT, Obozu Antyimperialistycznego i Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny przyjęto rezolucję w której udzielono zdecydowanego poparciu zbrojnemu ruchowi oporu w Iraku, Libanie i Palestynie.

Uczestnicy konferencji potępili okupację Iraku i Afganistanu, a także amerykańskie grożby względem Syrii i Iranu. Wezwano także do oporu względem neoliberalnej globalizacji i do jedności świata arabskiego.

Pierwsza Kairska Konferencja Przeciwko Hegemonii USA i Wojnie w Iraku oraz za Solidarnością z Narodem Palestyńskim odbyła się w 2002 roku. Podczas tego spotkania stworzono Międzynarodową Kampanię Przeciwko Wojnie w Iraku która koordynowała największy w historii świata protest jaki odbył się 15 lutego 2003 roku.

Organizatorami konferencji są m.in. partie Al-Karama, Al-A'mal, Al-Wasat, Bractwo Muzułmańskie, Kifaya, Organizacja Rewolucyjnych Socjalistów i Egipskie Stowarzyszenie Zwalczania Tortur.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku