Egipt: Zabici i ranni robotnicy w starciach z policją
[2008-04-07 23:24:23]
W reakcji na działania władz, tysiące pracowników w Egipcie i ich rodziny spontanicznie przystąpiły do akcji solidarnościowych i oporu wobec władzy. Służby bezpieczeństwa Mubaraka, nie mogąc opanować sytuacji, użyły przeciwko ludności Mahallah, która wyszła na ulice, pałek, gazu łzawiącego i ostrej amunicji. Setki osób raniono i co najmniej kilka zabito. Według dziennikarzy tureckiego pisma związkowego "Sendika", zabitych zostało 7 osób, w tym 9 - letni chłopiec. Co najmniej 800 osób aresztowano. Robotnicy zakładów Mahallah uchodzą za najbardziej bojowych przeciwników reżimu Mubaraka i są pionierami fali walk strajkowych w ostatnich dwóch latach. 25 tysięcy robotników fabryki Mahallah zapowiedziało strajk na 6 kwietnia, domagając się podniesienia płac do poziomu inflacji i poprawienia warunków w zakładowej przychodni zdrowia, co ważne ich żądania płacowe miały dotyczyć wszystkich pracowników w Egipcie. Wezwanie do strajku spotkało się z ogromną sympatią i poparciem większości pracowników Egiptu. Ruch poborców podatkowych oraz inne niezależne organizacje pracownicze w innych miejscowościach w całym kraju zdecydowały o zorganizowaniu strajków i demonstracji solidarnościowych. Komisja Solidarności i Wsparcia Pracownikamów Mahallah wezwała wszystkich egipskich pracowników do wsparcia strajku w Mahallah. Strajk ten miał jednak jeszcze szerszy kontekst. Gdyby zakończył się zwycięstwem, byłby potężnym sygnałem dla innych pracowników, że z reżimem można wygrać, co prawdopodobnie zaowocowało by lawiną protestów i strajków, oraz wezwań do przestrzegania praw człowieka. A takiego oporu władza mogła by nie opanować. Czując potężne zagrożenie, ministerstwo spraw wewnętrznych uznało strajk za nielegalny. Służby bezpieczeństwa, w bliskiej współpracy z przywódcami oficjalnej centrali związkowej, Generalnej Federacji Związków Zawodowych i ministerstwa pracy ogłosiły, że użyją wszelkich możliwych środków, by nie dopuścić do strajku 6 kwietnia. Mahallah, które jest robotniczym miastem dwie godziny drogi od Kairu, zostało okrążone przez 35 tysięcy policjantów i wjazd do miasta został zamknięty. To w odpowiedzi na te posunięcia władz, wyszli na ulice ludzie, których dosięgły policyjne pałki i kule. W stolicy aresztowani zostali nawet nie zorganizowani ludzie rozdający ulotki solidarnościowe. Przywódcy pracowników, którzy nie zostali jeszcze złapani przez policję, pozostają w ukryciu, bojąc się powrócić do domów. Reżim Hosniego Mubaraka jest ważnym sojusznikiem USA w tzw. "wojnie z terroryzmem", więc rzadko spotyka go ze strony Zachodu krytyka za łamanie praw człowieka i dławienie pracowniczej opozycji. Wiceprzewodniczący europejskiej grupy koordynacyjnej Konferencji Kairskiej, John Rees wezwał do bezzwłocznego podjęcia międzynarodowych akcji solidarności z aresztowanymi robotnikami i wysyłania listów potępienia do placówek dyplomatycznych Egiptu. Na zdjęciu: Hosni Mubarak w towarzystwie swego bliskiego sojusznika, prezydenta USA, George'a Busha |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?