Lipsk: Przeciwko prywatyzacji

[2008-04-23 13:56:17]

19 kwietnia w Lipsku (Niemcy) odbyła się międzynarodowa konferencja "(Re) komunalizacja zamiast prywatyzacji. Alternatywy dla liberalnych tendencji prywatyzacyjnych w Europie". Konferencja zorganizowana została przez GUE/NGL (Zjednoczona Lewica Europejska/Zielona Lewica Nordycka) i partię Die Linke, a udział w niej wzięło kilkunastu mówców z Niemiec. Do udziału zaproszono również delegacje z Norwegii i Polski. Nasz kraj reprezentował w Lipsku Ryszard Prątkowski, przedstawiciel ATTAC Polska.

W pierwszej części konferencji wystąpiła organizatorka imprezy, Sahra Wagenknecht, deputowana Lewicy w Europarlamencie i omówiła problemy, związane z postępującą prywatyzacją w całej Europie, szczególnie dotkliwą w wypadku wyprzedaży mienia komunalnego. Przedstawiła jednocześnie próby oporu, podejmowanego przeciwko tym liberalnym tendencjom przez lewicę, związki zawodowe i organizacje pozarządowe, czego przykładem są inicjatywy przeciwko "Dyrektywie Bolkesteina" czy generalnie umowom GATS.

Ponadto swoje referaty wygłosili: dr Ilse Lauter (Die Linke, Leipizg) oraz Mike Nagler (przedstawiciel lokalnej inicjatywy sprzeciwiającej się prywatyzacji mienia komunalnego). Asbjorn Wahl z ATTAC Norwegia zaprezentował w swoim wystąpieniu historię walki z prywatyzacją, prowadzoną przez tamtejszy sojusz lewicowo-związkowo-obywatelski. Walka ta zakończyła się skutecznym zatrzymaniem neoliberalnej ofensywy w tym kraju.

W kolejnym bloku wystąpili: dr Andrej Holm (Fundacja Róży Luksemburg), prezentujący negatywne dla społeczeństwa skutki prywatyzacji majątku komunalnego w Niemczech, a także prof. Gunter Rausch (Inicjatywa Społeczna z Freiburga), który przedstawił film, ukazujący protesty mieszkańców tego miasta pod hasłem: "Nie damy się sprzedać korporacjom!". Ich celem było zatrzymanie prywatyzacji szkół, przedszkoli i wodociągów we Freiburgu. Dzięki masowemu poparciu społecznemu doprowadzono do lokalnego referendum, w którym 41 tysięcy osób opowiedziało się za zatrzymaniem wyprzedaży majątku miejskiego.

Po przerwie obiadowej zaprezentowano kolejne trzy referaty. Dwa pierwsze z udziałem dr Dietmara Pellmana (Die Linke Lipsk) i Jurgena Klute (przedstawiciela biura Die Linke). Wreszcie Ryszard Prątkowski (ATTAC Polska) przedstawił obraz Polski, w której wyprzedaje się wszystko bez zastanowienia, skutkiem skrajnie liberalnej polityki kolejnych rządów i przy ogłupiającej propagandzie mediów, wmawiających społeczeństwu, że "tylko całkowita prywatyzacja przyniesie szczęście i dobrobyt". Zaprezentował także przykłady skutecznych prób oporu przeciwko prywatyzacji, jak w przypadku wodociągów miejskich w Olsztynie czy przejęcia kieleckiego MPK (które miał kupić francuski koncern Veolia) przez załogę. Prosił również przedstawicieli Parlamentu Europejskiego o skuteczniejsze działania przeciwko ekspansji międzynarodowych koncernów, szczególnie w Europie Wschodniej.

Ostatnim punktem konferencji była dyskusja panelowa, w której podsumowano doświadczenia i wnioski z wystąpień. W tej części udział wzięli: Sahra Wagenknecht (GUE/NGL) oraz Ines Jahn (Ver.Di Leipzig) oraz wszyscy prelegenci.

Piotr Kawiorski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku