Warszawa: Spotkanie z przedstawicielem IUT
[2008-04-26 21:49:44]
Spotkanie zorganizowała Polska Unia Lokatorów. Wzięli w nim udział również przedstawiciele Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Gośćmi byli również przewodniczący Polskiej Partii Pracy Bogusław Ziętek, poseł Artur Górski (Prawo i Sprawiedliwość) oraz przedstawiciel Socjaldemokracji Polskiej. Pomimo zaproszenia na spotkanie nie przybył żaden przedstawiciel władz Warszawy. Magnus Hammar przedstawił sytuację w Szwecji, gdzie organizacje lokatorskie wywalczyły korzystne dla lokatorów prawa wynajmu mieszkań i obecnie walczą z ofensywą kamieniczników chcących zmniejszenia ochrony lokatorów. Omówił również sytuację w Europie przedstawiając dane statystyczne dotyczące wynajmu lokali mieszkalnych wynika z nich, że na zachodzie Europy w większości państw znaczący jest udział wynajmu, w tym w społecznych formach budownictwa. Rządy środkowoeuropejskie zdecydowały się natomiast na zredukowanie tej formy budownictwa i zezwolenie na wykup mieszkań. Spowodowało to powstanie ogromnej grupy biednych właścicieli, którzy nie są w stanie ponosić kosztów utrzymania mieszkań. Jako przykład racjonalnej polityki mieszkaniowej mówca podał Wiedeń, gdzie przez dziesięciolecia rządząca lewica wypracowała program taniego budownictwa komunalnego, którego standard jest stosunkowo wysoki. Stosuje się tam również politykę mieszania w dzielnicach różnych grup społecznych, aby zapobiegać zarówno tworzeniu gett dla ubogich, jak i wysepek bogactwa. Adam Zapyłkin z PUL przedstawił pogarszającą się sytuację mieszkaniową w Polsce. Przytoczył dane według których w Europie Zachodniej na tysiąc mieszkańców przypada 400-500 mieszkań, podczas gdy w Polsce 320. Dodał, że kolejne rządy obiecują programy taniego budownictwa, ale się z tych obietnic nie wywiązują, tymczasem w obecnej sytuacji potrzeba co najmniej 200 tysięcy nowych mieszkań rocznie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?