Chorzów: Pikieta "Sierpnia 80" (akt.)

[2008-05-15 18:59:01]

Kilkudziesięciu pracowników "Kuźni Batory" pikietowało 14 maja przed siedzibą spółki w Chorzowie Batorym. Demonstrację zorganizowała zakładowa organizacja "Sierpnia 80".

Hutnicy krzyczeli m.in. "Złodzieje, złodzieje", "Prezes do wora. Wór do jeziora!" oraz "Znajdzie się kij na prezesa ryj!" i domagali się od kierownictwo zakładu podjęcia rzetelnego dialogu, poprawy warunków pracy, a także wypłaty pracownikom comiesięcznej premii mobilizacyjnej w wysokości 100 zł.

Krzysztof Lurka z "Sierpnia 80" podkreślił, że pikieta jest rezultatem braku dialogu ze strony władz spółki. Według niego, podczas ostatniego spotkania z zarządem pracownicy usłyszeli od prezesa, iż nie wywiązują się z obowiązków, są mało wydajni, konfliktowi, chorowici i niedyspozycyjni. Związkowiec podkreślił, że pracownikom zależy na sukcesie zakładu, jednak ich wynagrodzenie za pracę w ciężkich warunkach to zaledwie 1200 zł netto.

Demonstrujący domagali się rozmów z zarządem "Kuźni Batory". Pod nieobecność niepoinformowanych o planowanej pikiecie prezesów przekazali jednak tylko swoje żądania na ręce przedstawicieli spółki. Sytuację tę ocenili jako przykład "polityki konfrontacji", przejawiającej się dotąd m.in. nieuzgadnianiem wydatków z funduszu świadczeń socjalnych.

Zbulwersowany postawą władz spółki jest również przewodniczący Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80". W trakcie ostatniego spotkania z Zarządem, dotyczącego regulaminu premiowania usłyszeliśmy, że pracownicy nie wywiązują się z powierzonych obowiązków, są mało wydajni, chorobliwi, konfliktowi, niedyspozycyjni i zawsze znajdą powód by nie pracować. To skandal! - mówił Bogusław Ziętek. Dodał też, że Zarząd kłamie o nieistnieniu sporu zbiorowego w swoim zakładzie pracy.

Spółka "Kuźnia Batory" powstała w 2002 r. poprzez wydzielenie ze 130-letniej "Huty Batory". Specjalizuje się w przetwórstwie stali wysokostopowych i specjalnych oraz wykonuje wyroby kute, m.in. pręty stalowe, wykorzystując ponad 100 gatunków stali.

W 2007 r. zatrudniającą ok. 200 osób firmę przejęła kontrolowana przez biznemena Romana Karkosika giełdowa spółka Alchemia, do której należą także: "Huta Batory", "Huta Bankowa" oraz "Laboratorium Badań Batory".

Waldemar Chamala
Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


24 września:

1802 - Samobójstwo (w obawie przed represjami caratu) popełnił Aleksandr Radiszczew, rosyjski pisarz i filozof, autor powieści "Podróż z Peterburga do Moskwy", w której pisał o konieczności zniesienia poddaństwa i likwidacji rządów despotycznych.

1856 - Urodził się Ludwik Waryński, działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego, publicysta. Współtwórca pierwszych kółek socjalistycznych w Królestwie Polskim oraz kas oporu. Współtwórca I Proletariatu.

1920 - Zmarła Inessa Armand, rosyjska komunistka pochodzenia francuskiego.

1922 - W wyborach do Sejmu Śląskiego I kadencji PPS uzyskała 17 proc. głosów.

1927 - Sąd Partyjny PPS wykluczył Jędrzeja Moraczewskiego z partii za jego udział w rządzie Józefa Piłsudskiego.

1938 - Rada Naczelna PPS skrytykowała politykę rządu polskiego względem Czechosłowacji.

2004 - Zmarła Françoise Sagan, francuska pisarka, uznawana za jedną z największych postaci francuskiej literatury powojennej.


?
Lewica.pl na Facebooku