Głogów: Cywilni lokatorzy wojskowych bloków tworzą stowarzyszenie

[2008-05-15 19:33:59]

15 maja w Głogowie powstało Stowarzyszenie "Komitet Obrony Mieszkań", którego celem będzie prowadzenie akcji protestacyjnych oraz reprezentowanie interesów i praw mieszkających w nieruchomościach należących do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej cywilnych lokatorów.

Spotkanie założycielskie odbyło się w siedzibie WZZ "Sierpień 80", a prowadził je wiceprzewodniczący Polskiej Partii Pracy, Mariusz Olszewski. Obie organizacje od początku pomagają lokatorom zagrożonym eksmisją. Eksmisje zostały wstrzymane do czasu podjęcia decyzji przez ministra Bogdana Klicha. Lokatorzy planują uczestniczyć 20 czerwca w demonstracji organizowanej przez Komitet Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników której trasa przemarszu przewiduje m.in. MON.

Nasze działanie opiera się na tym, że nie ma dla nas niemożliwych do podjęcia działań protestacyjnych. W przypadku gdy stanie się najgorsze i minister obrony, który z wykształcenia jest psychiatrą nie podoła się pozytywnemu rozwiązaniu waszego problemu i dojdzie do eksmisji to pana komornika przywitają górnicy z "Sierpnia 80". Na to jesteśmy też przygotowani - mówił do lokatorów Mariusz Olszewski. Dodał, że powstałe stowarzyszenie domagać się będzie tylko realizacji obietnic urzędników.

Na przedstawicielkę organizacji wybrano Karinę Gałkę. Jak zapowiedziała, nie boi się radykalnych działań. Już oflagowaliśmy nasz blok. A jak będzie trzeba to przeniesiemy się do ratusza, a w gabinecie pana prezydenta zrobimy jadalnię. Innego wyjścia nie ma, bo 99 proc. lokatorów ma małe dzieci i na pewno nie pójdziemy z nimi na bruk! - powiedziała.

Ludzie 5 lat temu za namowami urzędników miejskich rezygnowali z list i kolejek do mieszkań komunalnych i zwabieni możliwością wykupu tych mieszkań na preferencyjnych warunkach po 2 latach. W roku bieżącym umowy najmu się kończą, a WAM nie nie chce jednak sprzedać mieszkań, ani nawet przedłużyć okresu trwania umów.

Założyliśmy to stowarzyszenie, bo jesteśmy podnajemcami. Podnajmujemy mieszkania od Urzędu Miasta. W uznaniu wojska i władz samorządowych nie jesteśmy stroną. Powołanie organizacji da nam podmiotowość i umożliwi wgląd do dokumentacji oraz uczestniczenie w rozmowach - mówi Agnieszka Zapolska, lokatorka.

Problem w skali całego kraju dotyczy 3 tysięcy ludzi. Obecnie trwają prace nad zmianą Ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych, które pozwolą na sprzedaż mieszkań należących do WAM cywilnym obywatelom.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


12 lipca:

1536 - Zmarł Erazm z Rotterdamu, holenderski filolog, filozof, pedagog. Jeden z czołowych humanistów odrodzenia. Przeciwnik monarchii i pacyfista.

1817 - Urodził się Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.

1879 - Niemcy: Antysocjalistyczna ustawa wyjątkowa uprawnia policję do deportowania podejrzanych o propagandę socjalistyczną i zakazuje działalności związków zawodowych.

1894 - Ukazał się pierwszy numer nielegalnego pisma PPS "Robotnik", które do 15 XII 1948 (z przerwami) było centralnym organem partii.

1904 - Urodził się Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1919 - W Warszawie odbywa się konferencja związków zawodowych będących pod wpływami PPS i KPRP. Podjęto decyzję o zjednoczeniu się we wspólnej Komisji Centralnej Klasowych Związków Zawodowych (KC KZZ).

1922 - W wypadku zginął Simon Ter-Petrosjan, ormiański rewolucjonista, bolszewik.

1936 - Hiszpania: Morderstwo prorepublikańskiego porucznika José Castillo dokonane przez falangistów rozpętuje serię mordów i politycznych ataków.

1943 - W Krasnogorsku niemieccy komuniści założyli Narodowy Komitet Wolne Niemcy (NKFD).

1971 - W trakcie obchodów Narodowego Dnia Aborygenów w Adelaide wywieszono po raz pierwszy flagę australijskich Aborygenów.

1994 - We francuskim Bures-sur-Yvette zmarła Irena Krzywicka, polska feministyczna pisarka, publicystka i tłumaczka. Współpracowniczka Tadeusza Boya-Żeleńskiego, propagatorka świadomego macierzyństwa.

2007 - Lesotho: Oficjalnie ogłoszono kryzys żywnościowy. Głód dotknął ok. 20% populacji tego południowoafrykańskiego kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku