Trybunał Konstytucyjny: W ważnej sprawie można manifestować spontanicznie

[2008-07-12 13:34:56]

11 lipca Trybunał Konstytucyjny uznał, że każde pokojowe zgromadzenie, także spontaniczne, podlega ochronie. Osoba biorącące udział w takim proteście mogą być karane choć, zdaniem TK, przy urzekaniu kary powinno się brać pod uwagę okoliczności.

TK udzielił odpowiedzi na pytanie Sądu Rejonowowego dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie IV Wydział Grodzki. Pytał on czy przepis, który pozwala karać za zwołanie lub przewodniczenie zgromadzeniu spontanicznemu, którego "zgłoszenie nie było możliwe z przyczyn niezależnych od organizatora, a odbycie zgromadzenia w innym terminie byłoby bezcelowe lub mało istotne z punktu widzenia debaty publicznej" jest zgodny z z art. 57 Konstytucji RP i art. 11 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Bezpośrednim powodem decyzji TK jest sprawa Dariusza Szweda, współprzewodniczącego (wspólnie z Agnieszką Grzybek) Zielonych 2004, który przewodniczył spontanicznemu protestowi w lutym 2007 roku na chodniku przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Pikietę zorganizowano przeciwko budowie obwodnicy przecinającej Dolinę Rospudę w dniu w którym prezydenta Lecha Kaczyńskiego odwiedził przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Durão Barroso.

Szwed został wylegitymowany. Skierowano także przeciwko niemu wniosek o ukaranie do sądu grodzkiego, który zasądził grzywnę w wysokości 100 zł.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku