Wlk. Brytania: Lewica przeciw państwowemu pogrzebowi Thatcher
[2008-07-16 09:52:01]
Minister w gabinecie cieni Partii Konserwatywnej (Conservative Party) Alan Duncan odnosząc się do tego pomysłu stwierdził, że Thatcher uratowała Wielką Bryatnię od katastrofy ekonomicznej i wspólnie z Ronaldem Reaganem i Janem Pawłem II przyczyniła się do obalenia komunizmu, w związku z czym zasługuje na wszelkie honory. Jako świetny pomysł, plany państwowego pogrzebu dla byłej premier, określił Les Heyhoe z organizacji Fundacja Weteranów Falklandów (Falklands Veterans’ Foundation). Pozytywnie do tych informacji odniósł się także kandydat Liberalnych Demokratów (Liberal Democrats) w okręgu Glasgow East Ian Robertson, który stwierdził: Służyła wielkiej sprawie i swojemu krajowi i myślę że powinniśmy oddać jej cześć w ten sposób. Pomysł skrytykowały ugrupowania lewicowe. Rzeczniczka Partii Socjalistycznej (Socialist Party) Paula Mitchell stwierdziła, że Margaret Thatcher reprezentuje politykę cięć socjalnych, prywatyzacji, obniżania płac i emerytur. Dodała, że oddawanie jej państwowych honorów byłoby wielką obrazą dla milionów pracujących którzy zapłacili za tą politykę. Andy Brooks, sekretarz generalny Nowej Komunistycznej Partii Brytanii (New Communist Party of Britain) stwierdził: Margaret Thatcher była osobą która wprowadzała podziały. Myślę, że dla robotników najistotniejsze byłyby koszty tej ceremonii. Spekulacji na ten temat nie skomentował premier Gordon Brown. Ministerstwo Obrony wyraziło z kolei obawy czy zdoła zgromadzić na uroczystość wystarczającą ilość wojska. Siły Zbrojne, jeśli zostaną o to poproszone, wspomogą władze państwa - stwierdziła rzeczniczka ministerstwa. Thatcher, jedyna w historii Wielkiej Brytanii kobieta-premier, byłaby pierwszą osobą która miałaby państwowy pogrzeb od czasu Winstona Churchilla w 1965 roku. Informacje o tym, że Margaret Thatcher ma mieć państwowy pogrzeb po raz pierwszy pojawiły się 2 lata temu, kiedy ówczesny premier Tony Blair stwierdził, że byłaby to odpowiednia forma uczczenia jej pamięci. Później jednak w odpowiedzi na list deputowanej Partii Pracy (Labour Party) Rosie Cooper, Blair napisał, że nie ma takich planów. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
15 czerwca:
1381 - Zginął Wat Tyler, przywódca chłopskiej rewolty w Anglii.
1917 - Powstał Komitet Wykonawczy Sekcji PPS w Rosji.
1941 - W Sztokholmie zmarł Stanisław Thugutt, wicepremier w rządzie Grabskiego, działacz lewicy ruchu ludowego, współzałożyciel Ligi Obrony Praw Człowieka i Obywatela, wolnomyśliciel i antyklerykał.
1951 - Urodził się Álvaro Colom, gwatemalski polityk, członek centrolewicowej partii Narodowa Jedność Nadziei (UNE), 2008-12 prezydent Gwatemali.
1952 - Zmarła Zofia Kirkor-Kiedroniowa (z d. Grabska), działaczka społeczna, początkowo związana z PPS.
1987 - Chile: Operacja "Albania", znana też jako "masakra w Boże Ciało". Agenci CNI zamordowali 12 osób.
2006 - Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził zaniepokojenie wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w kilku krajach Europy, w tym w Polsce.
2019 - Zuzana Čaputová jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Słowacji.
?