Argentyna: Kryzys w rządzie Cristiny Fernández

[2008-07-24 21:19:07]

Rząd prezydent Argentyny Cristiny Fernández de Kirchner znalazł się na skraju kryzysu po tym, jak Senat odrzucił rządowe przedłożenie podnoszące podatek od eksportowanej soi z 35 do 45 proc. oraz nakładające nowe podatki na inne eksportowane płody rolne. Przeciwko podwyżkom podatków od marca protestowali argentyńscy farmerzy.

Rząd prezydent Fernández motywował podwyżki podatków koniecznością zdobycia dodatkowych środków na walkę z ubóstwem i nierównościami społecznymi.

W wyniku decyzji Senatu do dymisji podał się minister rolnictwa Javier de Urquiza oraz szef gabinetu Alberto Fernández. Prezydent obie dymisje przyjęła i wręczyła już nominacje nowym kandydatom na oba stanowiska. Tekę ministra rolnictwa ma objąć Carlos Cheppi, a stanowisko szefa gabinetu - Sergio Massa.

Zawirowania w rządzie Cristiny Fernández, wywołane projektem reformy polityki gospodarczej, są najpoważniejszym kryzysem w czasie ośmiu miesięcy jej prezydentury.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku