Chorwacja: Prezydent kontra faszystowski biskup
[2008-08-16 11:14:49]
![]() Jezerinać nie pierwszy raz sprowokował reakcję chorwackiego prezydenta. Przed ostatnimi wyborami, Mesić skarżył się już na biskupa do Watykanu, a także zagroził usunięciem go z armii za to, że duchowny bardzo zdecydowanie wypowiadał się na temat bieżących spraw politycznych, określając między innymi program Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji mianem satanistycznego. Tym razem Mesić protestuje przeciwko odwoływaniu się przez biskupa do faszystowskiej twórczości i symboliki. Jezerinać miał podczas odpraw wojskowych recytować pieśni faszystowskiego ruchu Ustaša z okresu II wojny światowej, a także używać pozdrowienia członków tego ruchu. Mesić zapowiedział, że poinformuje Watykan o zachowaniu biskupa Jezerinaća. Chorwacki prezydent będzie oczekiwał odpowiedzi zwierzchników Kościoła rzymskokatolickiego, czy dopuszczalne jest sławienie przez jego przedstawicieli ruchów faszystowskich, a także wyjaśnień w kwestii tego, czy biskup może się w taki sposób angażować politycznie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
27 września:
1900 - Zakończył obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W skład Biura jako delegaci polscy weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL.
1908 - Urodziła się Michalina Tatarkówna-Majkowska, działaczka partii komunistycznych, posłanka na Sejm PRL, I sekretarz Komitetu Łódzkiego PZPR,
1941 - W obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu zginął Norbert Barlicki, członek władz PPS, prawnik, publicysta, współredaktor "Robotnika".
2009 - W wyborach parlamentarnych w Portugalii zwyciężyła Partia Socjalistyczna premiera José Sócratesa.
?