Paragwaj: Fernando Lugo zaprzysiężony
[2008-08-16 17:35:50]
Ceremonia zaprzysiężenia w stolicy kraju Asunción prowadzona była na dużej scenie przed budynkiem Kongresu, w dwóch językach – hiszpańskim i guarani. Prezydent Lugo wystąpił bez krawata, za to w sandałach. Ponieważ, jako były duchowny, Lugo nie jest żonaty, ogłosił mianem Pierwszej Damy Paragwaju swoją starszą siostrę - Mercedes Lugo. Zmienianie Paragwaju nie jest niemożliwe. Dziś Paragwaj zrywa ze swoją korupcyjną reputacją, zrywa z kilkoma feudalnymi panami z przeszłości - mówił Lugo. Zapowiedział, że w pierwszych stu dniach swojego urzędowania zamierza zapoznawać obywateli ze swoim programem. Jego rząd od pierwszego dnia urzędowania ma natomiast podejmować działania na rzecz walki z ubóstwem. Wśród kolejnych istotnych zadań wymienił Lugo między innymi zapewnienie lepszej ochrony praw człowieka, przeprowadzenie reformy rolnej, a także podjęcie zdecydowanej walki z korupcją, która jest – jego zdaniem - rakiem, który koroduje całe społeczeństwo. W swym przemówieniu Lugo kilkakrotnie cytował brazylijskiego prezydenta Luiza Inácio Lulę da Silvę i chilijską prezydent Michelle Bachelet. Obserwatorzy zauważają, że najwięcej odniesień w wystąpieniu prezydenta Lugo było jednak do postaci Salvadora Allende. Gdy chodzi o obecność polityków, to na ceremonię zaprzysiężenia Lugo przybyli przywódcy prawie wszystkich państw Ameryki Łacińskiej. Zabrakło tylko prezydenta Kolumbii Álvaro Uribe i Peru Alana Garcíi. Obecni, aczkolwiek – jak zauważają obserwatorzy - znajdujący się raczej na dalszym planie, byli należący do lewicowej awangardy regionu prezydenci Wenezueli Hugo Chávez, Boliwii Evo Morales, Ekwadoru Rafael Correa czy Nikaragui Daniel Ortega (Lugo w wywiadach deklaruje się jako polityk centrolewicowy, znajdujący się w pół drogi między takimi politykami, jak Lula czy Bachelet, a takimi jak Chávez). Podczas ceremonii obecni byli także liderzy powszechnie nieuznawanych państw: prezydent Tajwanu Ma-Yiung-Yeou oraz minister spraw zagranicznych Arabskiej Demokratycznej Republiki Sahary Salem Salek. Oczekiwania związane z prezydenturą Lugo są w Paragwaju ogromne. Według sondażu, jaki publikuje dziennik "ABC Color", 76 proc. Paragwajczyków wierzy w to, że rządy Lugo wpłyną na poprawę sytuacji kraju. Tylko 2 proc. twierdzi, że sytuacja kraju pogorszy się. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?