Donald Tusk w Słupsku o tarczy

[2008-08-29 18:53:05]

29 sierpnia w budynku Filharmonii Słupskiej premier Donald Tusk odpowiadał na pytania mieszkańców Słupska i okolic w sprawie tarczy antyrakietowej.

Przeciwnicy tarczy, którzy byli obecni także przed wizytą namawiali mieszkańców, aby na spotkanie z szefem rządu nie przychodzili, gdyż to spotkanie i tak już nic nie zmieni, co potwierdził Donald Tuski mówiąc: innej lokalizacji dla tarczy nie wynegocjujemy.

Widać było transparenty mieszkańców - "Sprzedałeś nas", skandowano okrzyki: "Nagasaki" i "Hiroszima".

Większość z demostrantów miała usta zaklejone kartami papieru, na których napisano: "Nie ma nic do powiedzenia", "60 proc. obywateli równa się śmiecie", "Kiedyś Moskwa dziś Waszyngton". Demonstranci wywiesili również baner z napisem: "Pionki witają premiera".

Premier mówił, że dzięki tarczy mieszkańcy Redzikowa i Słupska są lepiej chronieni na wypadek konfliktu niż ktokolwiek inny w Polsce, dodając, że ewentualna pomoc Amerykanów musi być szybka i zdecydowana. Nie jest nam potrzebna pomoc amerykańska kiedy będziemy martwi. Martwi nie czekają na odsiecz i dlatego rachunek zagrożenia-szanse, wzrost zagrożeń-wzrost bezpieczeństwa kazał nam to podpisać - stwierdził.

Donald Tusk był również pytany także o to, dlaczego nie skonsultowano z mieszkańcami decyzji o instalacji tarczy. Mieszkańcy byli zbulwersowani i niezadowoleni, że nikt nie przeprowadził lokalnego referendum.

W odpowiedzi na te zarzuty Tusk odpowiedział: Organizowanie lokalnego referendum było zbędne, bo z góry wiedzieliśmy, jakie byłyby wyniki. Zawsze są negatywne, gdy chodzi o budowę takich obiektów jak wysypiska śmieci, elektrownie, czy bazy lotnicze. Tak samo byłoby z tarczą antyrakietową.

Premier powiedział, że Polska nie może być neutralna i bezbronna. Nie wykluczył, że kilka miejsc w naszym kraju będzie na celowniku państw wrogich.

W spotkaniu w Słupsku uczestniczy także minister obrony, wojewoda pomorski, marszałek województwa pomorskiego oraz władze lokalne.

Przemysław Prekiel


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


21 kwietnia:

1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.

1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.

1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.

1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.

1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.

1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".

1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.

1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.

2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.

2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.


?
Lewica.pl na Facebooku