Czechy: Brudne gierki u Zielonych

[2008-09-01 19:15:59]

Partia Zielonych (Strana Zelených) bardzo często pojawia się w ostatnich tygodniach w czeskich mediach. Trudno byłoby jednak uznać to za sukces koalicyjnego ugrupowania, ponieważ zdecydowana większość doniesień medialnych na temat Zielonych dotyczy wewnątrzpartyjnej walki o przywództwo. Głównymi aktorami tego spektaklu stali się Martin Bursík - wicepremier, minister środowiska i aktualny przewodniczący Partii Zielonych - oraz Dana Kuchtová - wiceprzewodnicząca partii, była szefowa Ministerstwa Szkolnictwa, Młodzieży i Wychowania Fizycznego. Oboje ubiegają się o stanowisko przewodniczącego partii.

Bursík i Kuchtová pozostają w ostrym sporze przynajmniej od czasu, kiedy przewodniczący Zielonych wyraził zgodę na odwołanie Kuchtovej z rządu. Nie jest to jednak jedyny powód sporu pomiędzy politykami. Kuchtová zarzuca Bursíkowi autorytarny styl przywództwa, doprowadzenie partii do niebezpiecznie niskiego poziomu poparcia społecznego w wyniku bezkrytycznej zgody na wszystkie działania prawicowego premiera Mirka Topolánka, a także obojętność na obecność w rządzie osób z zarzutami korupcyjnymi (chodzi tutaj o Jiříego Čunka - szefa partii chadeckiej, trzeciego koalicjanta, który mimo poważnych zarzutów korupcyjnych pozostaje na stanowisku wicepremiera i ministra gospodarki). Konflikt jest tak poważny, że Bursík już zapowiedział, że jeśli w wewnątrzpartyjnych wyborach zwycięży Kuchtová, on odejdzie z kierownictwa partii.

Ostatnim pomysłem obojga polityków jest walka na plakaty i strony internetowe. Najpierw Dana Kuchtová przedstawiła plakaty, pokazujące sprzeczne wypowiedzi Bursíka w sprawie obecności w rządzie Čunka (Bursík początkowo zapowiadał, że jeśli premier nie odwoła Čunka, Zieloni opuszczą koalicję, natomiast później zaakceptował fakt, że szef chadeków pozostał na stanowisku) i wykresy ze spadającymi notowaniami Zielonych. Zwolennicy przewodniczącego Zielonych odpowiedzieli natomiast stroną internetową antikuchtova.cz, na której można odnaleźć paszkwile wymierzone w kontrkandydatkę Bursíka oraz katalog dziesięciu powodów, dla których Kuchtová nie powinna zostawać szefową partii.

Z sondaży zamówionych przez Czeską Telewizję wynika, że sympatia opinii publicznej jest w tym sporze raczej po stronie Dany Kuchtovej. 56 procent badanych chciałoby, aby to ona została przewodniczącą partii. Gdy jednak to samo pytanie postawiono tylko wyborcom Partii Zielonych, sympatie się odwróciły - 50 procent zwolenników partii chciało, aby jej szefem pozostał Bursík, 40 procent wolało, aby zastąpiła go Kuchtová, natomiast 10 procent nie chciało widzieć żadnego z nich na stanowisku przewodniczącego. Jednocześnie potwierdziło się, że publiczny konflikt wzbudził dezaprobatę ze strony potencjalnych wyborców. Wśród głównych powodów, dla których można krytykować Partię Zielonych wskazano między innymi upublicznianie wewnątrzpartyjnych sporów, a także niespełnienie obietnic o podniesieniu poziomu kultury politycznej w kraju.

Zjazd Partii Zielonych, na którym poznamy nowego przewodniczącego partii odbędzie się w najbliższy weekend w Teplicach.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku