Gdańsk: Konferencja o Sierpniu 1980

[2008-09-10 01:01:23]

Byli działacze pierwszej "Solidarnośc"” oraz Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża wzięli udział w konferencji Instytutu Pamięci Narodowej zatytułowanej: "Świadkowie historii o Sierpniu 80". Panelistami byli między innymi Zdzisław Złotkowski, Jan Karandziej i Leszek Zborowski. Natomiast dyskusję prowadził naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Sławomir Cenckiewicz.

Zborowski powiedział, że przed 14 sierpnia nie było żadnych konkretnych ustaleń co do przebiegu strajku. Bogdan Borusewicz spodziewał się, że protest potrwa krótko i co najwyżej uda się nagłośnić sprawę Anny Walentynowicz i zaakcentować istnienie WZZ - stwierdził.

Przebywający od 1983 roku w Stanach Zjednoczonych były związkowiec opowiedział także historię o Lechu Wałęsie: Był tam m.in. Lech Wałęsa. Na klatce schodowej powiedział, że uczestniczenie w tym strajku to nie jest dobry pomysł. Doszło do wielkiej awantury, wręcz przepychanki. Wałęsa został okrzyknięty agentem. On wtedy odwrócił się i odszedł. Zrozumieliśmy, że nie można na niego liczyć. Tym bardziej było nasze duże zaskoczenie, kiedy pojawił się w stoczni na strajku.

Złotowski stwierdził natomiast, że Wałęsa zamierzał zakończyć strajk już 28 sierpnia. Miało to nastąpić o 19.30 w reżimowej telewizji. Kiedy ludzie z MKS-u się o tym dowiedzieli, to tak długo przetrzymywali Wałęsę, że nie zdołał tego wywiadu nagrać.

Zborowski dodał także, iż gdy strajk został zakończony 16 sierpnia i robotnicy zaczęli opuszczać stocznie, Bogdan Borusewicz nakazał Wałęsie kontynuację strajku. Po dwukrotnej odmowie, został on siłą zaciągnięty na wózek akumulatorowy i zaczął przemawiać. I tak już się dalej potoczyło - zakończył Zborowski.

Radosław Kozak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 kwietnia:

1890 - W Białej Krakowskiej (dziś dzielnica Bielska-Białej) doszło do demonstracji robotniczej. W wyniku starć z żandarmerią zginęło 11 osób.

1910 - W Tomaszowie Maz. urodził się Emanuel Mink, pseud. Mundek, działacz komunistyczny, stolarz, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej oraz francuskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Honorowy obywatel demokratycznej Hiszpanii.

1919 - W Krakowie rozpoczęły się: XVI Zjazd PPS, XV Kongres PPSD, XVI Zjazd PPS zaboru pruskiego. Zjazdy podjęły decyzję o połączeniu się w jednolitą Polską Partię Socjalistyczną; przyjęto zasadę parlamentarnej drogi do socjalizmu.

1941 - Urodził się Paavo Lipponen, polityk fiński, dziennikarz, działacz Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej, 1995-2003 premier, od 2003 przewodniczący parlamentu.

1942 - Urodził się Étienne Balibar, francuski filozof marksistowski, profesor filozofii politycznej i moralnej na Uniwersytecie Paris X w Nanterre.

1999 - 16 osób zginęło w ataku lotnictwa NATO na stację radiowo-telewizyjną w Belgradzie.

2006 - Na Węgrzech odbyła się II tura wyborów parlamentarnych, w których zwyciężyła Węgierska Partia Socjalistyczna.


?
Lewica.pl na Facebooku