Tegoroczne forum odbywa się pod hasłem "Tworząc inną Europę możliwą - Wschód i Zachód razem, w procesie budowania sojuszy w walce na rzecz alternatyw". Program forum obejmuje ok. 250 seminariów i warsztatów oraz blisko 400 imprez kulturalnych. Zagadnienia zgrupowano w 10 obszarach tematycznych: usługi publiczne i polityka socjalna, ekologia i suwerenność żywnościowa, prawa mniejszości i walka z nadużyciami "polityki bezpieczeństwa" państw europejskich, walka z dyskryminacją i tworzenie feministycznych alternatyw wobec systemu patriarchalnego, militaryzm i ruch antywojenny, strategie ruchów pracowniczych w walce z wyzyskiem i niepewnymi warunkami zatrudnienia, alternatywy gospodarcze oparte na zasadach sprawiedliwości społecznej, demokratyzacja wiedzy, kultury, oświaty i mediów, prawa uchodźców i imigrantów oraz perspektywy ruchu alterglobalistycznego. Podobnie jak podczas poprzednich edycji EFS, tematyka wykracza poza problemy dotyczące wyłącznie krajów europejskich, obecne są też delegacje z krajów Ameryki Łacińskiej (m.in. Nora Castañeda, prezeska Banku Rozwoju Kobiet z Wenezueli) czy Bliskiego Wschodu.
Wczoraj o godz. 18.00 w Folkets park w centrum Malmö rozpoczęła się kilkugodzinna uroczystość otwarcia piątego EFS, w której wzięło udział ok. 4 tysięcy osób. Głos zabrali m.in. członkini rady miejskiej Malmö, Anneli Philipsson, węgierski działacz romski Pal Aradi, Mustafa Barghouti ze Związku Palestyńskich Komitetów Pomocy Medycznej, Angela Godfrey-Goldstein z Izraelskiego Komitetu Przeciwko Burzeniu Domów Palestyńczyków, Wanja Lundby-Wedin z Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych, kurdyjska deputowana do parlamentu tureckiego Sebahat Tuncel i Nina Sankarki z Warszawy, reprezentująca Europejską Inicjatywę Feministyczną. Otwierającym forum przemówieniom towarzyszyły występy taneczne i muzyczne zespołów ludowych z różnych części świata.
Dziś rano, na pierwszej konferencji prasowej piątego EFS poinformowano o zatrzymaniu przez policję w portowej miejscowości Ystad grupy polskich aktywistów udających się na forum do Malmö (więcej na ten temat tutaj: http://poland.indymedia.org/pl/2008/09/38331.shtml i tutaj: http://www.indymedia.org.uk/en/2008/09/408873.html). Podczas porannego spotkania z dziennikarzami głos zabrała również aktywistka ruchu przeciwko Światowej Organizacji Handlu Vandana Shiva z Indii, która podkreśliła konieczność integracji różnorodnych ruchów antysystemowych wokół wspólnych wyzwań społecznych i ekologicznych, jakie niesie kapitalizm wraz z jego polaryzacją ekonomiczną i niszczeniem środowiska w skali globalnej. Odnosząc się do zatrzymania działaczy z Polski w Ystad, Vandana Shiva stwierdziła, że jest to dowód na to, iż logiczną konsekwencją funkcjonowania państwa korporacyjnego jest represjonowanie osób podejmujących próby sprzeciwu wobec dominującego porządku.
Europejskie Forum Społeczne to regionalna wersja Światowego Forum Społecznego. Jego głównym celem jest tworzenie przestrzeni wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy antykapitalistycznymi i antyimperialistycznymi ruchami społecznymi z różnych krajów. Pierwsze EFS, które miało miejsce w 2002 r. we Florencji, zwieńczyła kilkusettysięczna demonstracja przeciwko planowanej wówczas wojnie w Iraku. Kolejne fora odbyły się w Paryżu (2003), Londynie (2004) i Atenach (2006).
Natalia Kowbasiuk
Marcin Starnawski