Szwecja: V Europejskie Forum Społeczne zakończone

[2008-09-23 18:47:37]

21 września w Malmö zakończyło się piąte Europejskie Forum Społeczne. Wzięły w nim udział delegacje alterglobalistycznych ruchów społecznych, związków zawodowych i organizacji pozarządowych z Europy i innych kontynentów. Podczas tegorocznego Forum szczególnie silny nacisk położono m.in. na postępujący militaryzm i konieczność podjęcia działań przeciwko ekspansji amerykańskich baz wojskowych w Europie, kwestię wspólnych działań ruchów związkowych i pracowniczych z Europy wschodniej i krajów tzw. starej UE w celu wypracowania wspólnego europejskiego modelu socjalnego, na rzecz praw pracowników-imigrantów oraz przeciwko wyzyskowi i przenoszeniu miejsc pracy, problemy związane z kryzysem klimatycznym, czy sytuację kobiet i ich prawa w Europie i innych częściach świata.

Obok tematyki europejskiej, podczas Forum w Malmö stosunkowo licznie reprezentowane były zagadnienia dotyczące Ameryki Łacińskiej i Bliskiego Wschodu. W piątek, podczas specjalnej konferencji prasowej, głos zabrali działacze indiańskich ruchów społecznych z Boliwii i Peru, którzy nakreślili krytyczną sytuację związaną z narastającą agresją skrajnie prawicowej opozycji boliwijskiej dążącej do destabilizacji instytucji demokratycznych, obalenia prezydenta Evo Moralesa i w efekcie zahamowania procesu reform socjalnych w Boliwii. Wezwano do okazania solidarności międzynarodowej z tym krajem oraz z tymi siłami społeczno-politycznymi, które dążą do radykalnej poprawy najuboższych warstw ludności boliwijskiej, w szczególności społeczności autochtonicznych. W urządzonej z okazji forum wiosce latynoamerykańskiej odbywały się spotkania i koncerty z udziałem delegatów i delegatek z Ameryki Łacińskiej oraz latynoskich imigrantów mieszkających w Szwecji.

Wśród organizacji reprezentowanych w dyskusjach przez uczestniczki i uczestników z Polski znalazły się m.in. organizacje związkowe (Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i redakcja "Nowego Tygodnika Popularnego"), Młodzi Socjaliści, Inicjatywa "Stop Wojnie", Europejska Inicjatywa Feministyczna, Stowarzyszenie "Nigdy Więcej", Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Uniwersytet Powszechny im. J. J. Lipskiego w Teremiskach.

Oprócz seminariów i warsztatów zorganizowano również kilka akcji bezpośrednich w Malmö. W czwartek, w ramach akcji grup antyrasistowskich, zablokowano na dwie godziny lokalny urząd do spraw imigracyjnych. Z kolei piątek po południu kilkaset osób zablokowało jedno z ruchliwych skrzyżowań w ramach akcji "Reclaim the streets" – ulicznego party poświęconego problemom kryzysu klimatycznego na świecie.

W będącej kulminacyjnym punktem Forum sobotniej demonstracji udział wzięło – według organizatorów – co najmniej 15 tysięcy osób, maszerujących w blokach grupujących różne ruchy społeczne i polityczne, pod wspólnym hasłem "Władza dla ludzi – przeciwko kapitalizmowi i niszczeniu środowiska naturalnego – Inny świat jest możliwy!". Jak zauważył jeden z członków Komitetu Organizacyjnego, Anders Swensson ze Szwecji, po raz pierwszy w historii Europejskiego Forum Społecznego w otwarty sposób podniesiono postulat walki z systemem kapitalistycznym jako takim, a nie jedynie z jego neoliberalną odmianą. W stopniu większym niż do tej pory wyeksponowano również problematykę ekologiczną.

Forum zakończyło Zgromadzenie Ruchów Społecznych, które odbyło się w niedzielę. Przyjęta w ramach Zgromadzenia deklaracja zatytułowana "Rok 2009: na rzecz przeobrażenia Europy", głosi m.in.: Na poziomie europejskim we wszystkich dziedzinach doświadczamy ataku liberalnego i antyspołecznego (...) w świecie, w którym nierówności, ubóstwo oraz globalna i nieustająca wojna narastają dzień po dniu. W kontekście tego globalnego kryzysu po raz kolejny podkreślamy fakt istnienia alternatyw na rzecz sprawiedliwości globalnej, pokoju, demokracji i ochrony środowiska. My, działacze i działaczki europejskich ruchów społecznych zgromadzeni w Malmö zaangażowaliśmy się w tworzenie wspólnego programu działań w celu prowadzenia walki o "inną Europę", opartą na prawach ludzi. Podjęto decyzję o zwołaniu w nadchodzących miesiącach i w przyszłym roku ogólnoeuropejskich mobilizacji ruchów społecznych wokół czterech zagadnień:
1. Kampanii przeciwko unijnej polityce socjalnej i zatrudnienia, m.in. w kwestiach dyrektywy o czasie pracy i decyzji dotyczących pracowników-imigrantów.
2. Sprzeciwu wobec NATO i masowej akcji protestacyjnej w 60. rocznicę Paktu Północnoatlantyckiego w kwietniu 2009 roku.
3. Działań w związku z kryzysem klimatycznym, m.in. zorganizowanie Globalnego Dnia Akcji podczas szczytu klimatycznego w Poznaniu w grudniu b.r.
4. Protestu przeciwko szczytowi G8 na Sardynii w lipcu 2009.

Piąte Europejskie Forum Społeczne, na które przyjechało 13 tys. osób, było jak do tej pory edycją o najniższej liczbie uczestników i uczestniczek (dla porównania w poprzednim EFS w Atenach w 2006 roku wzięło udział ponad 30 tys. osób, a w kończącej je demonstracji – 100 tys.). Podczas niedzielnego Zgromadzenia Ruchów Społecznych oraz w licznych rozmowach uczestników podnoszono szereg problemów organizacyjnych, m.in. brak na wielu spotkaniach wielojęzycznych tłumaczeń symultanicznych (pomimo obecności tłumaczy z międzynarodowej sieci wolontariuszy Babels zabrakło obsługi technicznej sprzętu), problemy logistyczne (m.in. trudności z uzyskaniem noclegu, a także rozproszenie miejsc spotkań w różnych częściach miasta) i transportowe (pomimo pobierania przez organizatorów opłat za specjalne autobusy obsługujące Forum, dostępność tego środka transportu była ograniczona). Kontrowersje wzbudziło też nieumieszczenie w programie zgłoszonych z wyprzedzeniem spotkań, m.in. seminarium o nacjonalizmach i konflikcie gruzińsko-rosyjskim w Osetii Południowej. Często zwracano też uwagę na konieczność przemyślenia samej formuły Forum, w tym stworzenia mechanizmów zbiorowego podejmowania decyzji wokół konkretnych postulatów politycznych, a nawet przejścia od Forum jako przestrzeni dyskusji i wymiany doświadczeń do szerokiego ogólnoeuropejskiego ruchu społecznego.

Szóste Europejskie Forum Społeczne odbędzie się w 2010 roku w Istambule.

Natalia Kowbasiuk
Marcin Starnawski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku