Litwa: Trwają wybory parlamentarne

[2008-10-12 13:28:36]

12 października jest dniem wyborów parlamentarnych na Litwie. Łącznie z wyborem nowych parlamentarzystów, Litwini podejmują decyzję w sprawie przyszłości elektrowni atomowej w Ignalinie.

Litwa zobowiązała się do zamknięcia Ignaliny w 2009 roku na mocy traktatu akcesyjnego do Unii Europejskiej, jednak zdecydowana większość sił politycznych uznała, że elektrownia powinna działać przynajmniej do 2015 roku, kiedy ewentualnie może zakończyć się budowa następczyni Ignaliny. Decyzja zostanie podjęta bezpośrednio przez obywateli dlatego, aby zrównoważyć ewentualne głosy krytyki pod adresem Litwy za faktyczne jednostronne wypowiedzenie jednego z rozporządzeń traktatu akcesyjnego. Można spodziewać się, że głosujący opowiedzą się za dalszym działaniem Ignaliny.

Trudno spekulować natomiast na temat zwycięzcy wyborów parlamentarnych. Litewski system wyborczy jest bowiem systemem mieszanym: 71 posłów wybieranych jest w okregach mandatowych, a 70 pozostałych - w wyborach proporcjonalnych z list partyjnych. Nie należy jednak spodziewać się znaczących zmian w składzie Sejmu - na pewno znajdą się w nim reprezentanci tych samych ugrupowań, co obecnie.

Wiele zależało będzie od frekwencji wyborczej. Jeżeli będzie wysoka, więcej mandatów powinny zdobyć ugrupowania takie, jak: Litewska Partia Socjaldemokratyczna (Lietuvos Socialdemokratų Partija), Nowa Unia - Socjalliberałowie (Naujoji Sąjunga - Socialliberalai), Unia Ojczyźniana - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (Tėvynės Sąjunga - Lietuvos Krikščionys Demokratai) oraz Sojusz Liberałów i Centrum (Liberalų ir Centro Sąjunga). Szczególnie ta ostatnia partia wierzy w wyborcze zwycięstwo, a jej lider - Artūras Zuokas, szykuje się już do objęcia funkcji premiera. Może się okazać jednak, że rządzący obecnie (w mniejszościowej koalicji z liberałami i ludowcami) socjaldemokraci uzyskają na tyle znaczącą liczbę miejsc w Sejmie, że urzeczywistnią się słowa obecnego premiera Gediminasa Kirkilasa o tym, iż nie da się stworzyć żadnego układu rządzącego bez socjaldemokratów. Nie jest wykluczone, że w takiej sytuacji Kirkilas pozostałby na stanowisku premiera.

Jeżeli jednak frekwencja będzie niska, znaczące poparcie mogą zdobyć ugrupowania określane jako populistyczne: centrowa Partia Pracy (Darbo Partija) rosyjskiego oligarchy Wiktora Uspasskicha, startująca w koalicji z organizacją Młodzież (Jaunimas), nacjonalistyczno-konserwatywne ugrupowanie byłego prezydenta Rolandasa Paksasa Porządek i Sprawiedliwość (Tvarka ir Teisingumas) oraz współrządzący obecnie Ludowy Związek Litewskich Chłopów (Lietuvos Valstiečių Liaudininkų Sąjunga) Kazimiry Danutė Prunskienė.

Głównymi tematami kampanii wyborczej były kwestie związane z wysoką inflacją, rosnącym bezrobociem, a także - z racji równoległego referendum - energetyką jądrową i przyszłością elektrowni w Ignalinie.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
76 LAT KATASTROFY - ZATRZYMAĆ LUDOBÓJSTWO W STREFIE GAZY!
Warszawa, plac Zamkowy
12 maja (niedziela), godz. 13.00
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 września:

1900 - Rozpoczął obrady V Kongres II Międzynarodówki, który powołał Międzynarodowe Biuro Socjalistyczne. W jego skład jako polscy delegaci weszli: B. A. Jędrzejowski z PPS, H. Diamand z PPSD, C. Wojnarowska z SDKPiL

1923 - W Bułgarii wybuchło powstanie wrześniowe, zainicjowane przez Bułgarską Partię Komunistyczną w odpowiedzi na prawicowo-wojskowy zamach stanu.

1939 - Ukazał się ostatni numer "Robotnika".

1973 - Zmarł Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1976 - Komitet Obrony Robotników (KOR) ogłosił swoje powstanie. Za cel postawił sobie udzielanie pomocy prawnej, lekarskiej i finansowej represjonowanym. Wśród jego założycieli byli m.in. J.Kuroń i J.J.Lipski.

1977 - Zmarła Edwarda Orłowska, właśc. Estera Mirer, działaczka komunistyczna.

1993 - Górnicy likwidowanej kopalni "Żory" rozpoczęli okupację budynku Państwowej Agencji Węgla Kamiennego w Katowicach.

2010 - Francja: Przeciwko planowanej przez rząd N. Sarkozy’ego tzw. reformie emerytur protestowało ok. 1 mln osób.


?
Lewica.pl na Facebooku