Miller rozważa podatek liniowy... (akt.)
[2003-06-09 13:01:37]
Na dzisiejszym spotkaniu Rady Krajowej SLD Leszek Miller zapowiedział, że rząd rozważy wprowadzenie w Polsce podatku liniowego. Zaznaczył przy tym, że nowy podatek nie może zmniejszyć wpływów do budżetu ani pogorszyć sytuacji najbiedniejszych. Ponadto powinna mu towarzyszyć zmiana polityki monetarnej, w tym obniżenie stóp procentowych.
Miller zapowiedział również, że "chce powierzyć kooordynację polityki gospodarczej resortowi gospodarki", co dziennikarze odebrali jako opowiedzenie się w sporze resortów finansów i gospodarki po stronie ministra Jerzego Hausnera, a nie wicepremiera Grzegorza Kołodki, który wielokrotnie deklarował, że w tej chwili wprowadzenie podatku liniowego jest w Polsce niemożliwe.
Pomysł podatku liniowego skrytykowali niektórzy z liderów SLD. Marek Borowski i Włodzimierz Cimoszewicz mówili, że nie ma on nic wspólnego z wartościami socjaldemokratycznymi i spowoduje jedynie wzrost nierówności społecznych. Andrzej Celiński powiedział, że forsowanie tego pomysłu zamiast przysparzać SLD kolejnych wyborców, pozbawi Sojusz tradycyjnego elektoratu.
Propozycję wprowadzenia dla firm i osób fizycznych jednolitego podatku liniowego w wysokości 18 proc. w ubiegłym tygodniu przedstawiła premierowi Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych.
Adrian Zandberg Marek Tobolewski
| |
Tonący brzytwy się chwyta. W obliczu spadającego poparcia społecznego wśród ludu, Miller postanowił szukać przychylności elit, wierząc, że ta zapewni mu prorządowa propagandę w prywatnych mediach. I wcale nie jest pewne, że się myli, pomimo, że dotąd był pod ich ostrzałem. Po co bowiem miałyby one popierać słabą i skłóconą opozycję liberalną, skoro jej program realizować zamierzać "lewicowy" rząd?
Precedens Słowacji, gdzie podatek liniowy wprowadzono niemal nazajutrz po referendum unijnym, pokazał, że władza liczy się ze społeczeństwem jedynie wtedy, gdy obawia się jego zachowań przy urnach. Dziś naczelnym zadaniem lewicy, parlamentarnej i pozaparlamentarnej, pro- i antyunijnej, powinno być ostrzeżenie Polaków, że już wkrótce mogą usłyszeć "Murzyn zrobił swoje, Murzyn może odejść". Pytanie jednak brzmi, czy będzie komu i gdzie zabrać głos, gdy "reforma", na której skorzysta może co dziesiąty, a straci olbrzymia większość, będzie lansowana równie nachalnie i jednostronnie jak "Tak" w kampanii przed referendum.Marek Tobolewski |
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
28 listopada:
1820 - W Wuppertalu urodził się Fryderyk Engels.
1893 - Nowozelandki jako drugie w świecie - po mieszkankach stanu Wyoming (USA) - mogły zagłosować w wyborach.
1905 - W Irlandii powstała partia Sinn Féin.
1918 - Strajk 12 tys. robotników miejskich w Warszawie; żądania podwyżki płac oraz zwiększenia przydziałów żywności.
1918 - Dekretem Tymczasowego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze.
1942 - Oddział Gwardii Ludowej rozbił obóz pracy przymusowej w Zakrzówku koło Iłży i uwolnił ponad 100 więźniów.
1942 - W Warszawie został zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach I sekretarz KC PPR Marceli Nowotko.
2009 - Urzędujący prezydent Namibii Hifikepunye Pohamba (SWAPO) został wybrany na II kadencję, zdobywając ponad 75% poparcia.
2016 - Duško Marković z socjaldemokratycznej DPS został premierem Czarnogóry.
?