Koniec udziału polskich wojsk w wojnie w Iraku (akt.)

[2008-10-28 09:25:27]

Przed siódmą nad ranem na lotnisku w Goleniowie wylądował samolot rządowy z ostatnią grupą polskich żołnierzy powracających z Iraku. W kraju tym pozostać ma jeszcze kilkudziesięcioosobowa grupa specjalistów, szkoląca żołnierzy posłusznych rządowi irackiemu.

Polska znalazła się wśród pięciu krajów - obok USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Danii - uczestniczących w agresji na rządzony wówczas przez Saddama Husajna Irak. Doprowadzono do niej najpierw pod pretekstem "wojny z międzynarodowym terroryzmem" i współpracy Husajna z Al-Kaidą. W rzeczywistości organizacja Osamy Ben Ladena zawsze pozostawała wobec niego wroga. Następnie zaś wysunięto twierdzenia o posiadaniu przez Irak broni masowego rażenia, której nigdy nie znaleziono.

Wojna ta nastąpiła po wieloletnich, niezwykle wyniszczających sankcjach, które doprowadziły do śmierci ponad miliona Irakijczyków, i zdążyła przynieść porównywalną liczbę ofiar.

Decyzję o wysłaniu polskich wojsk podjął 17 marca 2003 r. ówczesny premier Leszek Miller, bez konsultacji z opinią publiczną i bez zgody Sejmu.

Polskie wojska stały się odpowiedzialne za jedną z trzech stref okupacyjnych. W Iraku do lutego 2005 r. znajdowało się 2500 polskich żołnierzy; następnie ich liczbę zredukowano do 900. Obecność ta, mająca wedle polskich władz trwać rok, ostatecznie trwała 5 lat.

W tym czasie zdążyło zginąć 22 polskich żołnierzy. Brak jest statystyk Irakijczyków, którzy zginęli z ich rąk.

Polskie społeczeństwo pozostawało w większości niezmiennie przeciwne wojnie w Iraku, jak też uczestnictwu w niej Polski. Największa z demonstracji antywojennych zebrała kilka tysięcy osób.

Paweł Michał Bartolik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


10 czerwca:

1901 - W Katowicach urodził się Jerzy Ziętek, działacz państwowy, uczestnik powstań śląskich, członek PPR, potem PZPR, od 1945 wojewoda śląski, poseł na Sejm.

1902 - Urodziła się Małgorzata Fornalska, ps. Jasia, polska działaczka komunistyczna. Kilkakrotnie więziona w okresie międzywojennym. Zamordowana przez Gestapo.

1908 - Na stokach warszawskiej Cytadeli został stracony Erazm Hejło, 18-letni bojowiec PPS.

1923 - Konferencja delegatów organizacji PPS b. zaboru pruskiego, istniejących na terenie państwa niemieckiego, utworzyła Polską Partię Socjalistyczną w Niemczech.

1924 - Giacomo Matteotti, sekretarz generalny Włoskiej Partii Socjalistycznej, został zamordowany przez faszystów.

1941 - W Warszawie zmarł Ludwik Krzywicki, jeden z wybitniejszych polskich myślicieli marksistowskich, socjolog i ekonomista, pedagog, działacz społeczny, polityk. Twórca polskiej socjologii.

1944 - Niemiecki oddział SS zamordował 218 mieszkańców greckiej wioski Distomo.

1949 - Zmarła Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1962 - Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło rasistowską politykę apartheidu stosowaną przez rząd RPA.

1997 - Polska ratyfikowała Europejską Kartę Społeczną.

2020 - Śledztwo w sprawie zabójstwa premiera Szwecji Olofa Palme zostało 10 czerwca zakończone po 34 latach.


?
Lewica.pl na Facebooku