Warszawa: Okupacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (akt.)
[2008-10-29 19:16:44]
Kilkudziesięciu działaczy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych rozpoczęło 29 października, po posiedzeniu Komisji Trójstronnej, okupację Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Domagają się oni spotkania z premierem Donaldem Tuskiem.
To nie jest żadna okupacja. Po prostu poinformowaliśmy, że zostajemy w budynku i czekamy na premiera - stwierdził Wiesław Siewierski z FZZ. Chodzi nam już teraz nie tylko o pomostówki, ale o cały system zabezpieczenia emerytalnego, w tym renty i emerytury kapitałowe, które mają być znacznie niższe - powiedział z kolei przewodniczący OPZZ Jan Guz. Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek zapowiedział, że jeżeli nie dojdzie do porozumienia z premierem, związki rozpoczną akcję protestacyjną.
Wsparcie dla działań trzech głównych central w sprawie emerytur pomostowych i gotowość włączenia się do okupacji zapowiedział Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80".
Uważamy, że dotychczasowe zasady powinny obowiązywać nadal, a prawo do przechodzenia na wcześniejsze emerytury powinno być rozszerzone na kolejne grupy zawodowe, w tym pracowników ochrony zdrowia i ratownictwa medycznego. Jeżeli podjęta zostanie decyzja o kontynuowaniu trwającego w Ministerstwie Pracy protestu weźmiemy w nim udział - napisał w liście przewodniczący "Sierpnia 80" Bogusław Ziętek.
Protestujących związków poparli także Młodzi Socjaliści. Gdy niespełna półtora roku temu na podobny krok zdecydowały się protestujące pielęgniarki, Platforma Obywatelska stała w pierwszej linii tych, którzy bronili tej decyzji i krytykowali ówczesny rząd za łamanie zasad dialogu społecznego. Dziś premier i ministrowie wywodzący się z tej formacji pokazują, co naprawdę znaczy dla nich dialog społeczny – w Komisji Trójstronnej argumenty strony związkowej są odrzucane, a rząd nie bierze ich pod uwagę w zgłaszanych ustawach - napisali działacze MS.
Szymon Martys
Jakub Klimczak
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
-
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
Więcej ogłoszeń...
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?