Kielce: OM PPP przeciw neoliberalnym reformom

[2008-11-12 14:53:15]

11 listopada w Kielcach przedstawiciele Polskiej Partii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Organizacji Młodzieżowej Polskiej Partii Pracy wzięli udział w obchodach 90. rocznicy Święta Niepodległości.

Udział w uroczystościach zapoczątkował marsz od katedry do pomnika Czynu Legionowego. Podczas pochodu rozdano kilkaset ulotek, w których wezwano społeczeństwo do oporu przeciwko liberalnym reformom wprowadzanym przez rząd.

Dziś podejmowane są próby odebrania zdobyczy pracowniczych. Dziś próbuje się Kodeks Pracy sprowadzić do nic nieznaczącego dokumentu, w którym pracownik ma prawo ciężko pracować na olbrzymie fortuny tych, którzy nasze oszczędności i odkładane fundusze emerytalne sprzeniewierzają prowadząc wystawne życie w egzotycznych krajach. Odbieranie dla 750-ciu tysięcy pracowników prawa do wcześniejszych emerytur jest tylko kolejnym krokiem do zniszczenia podstawowych praw socjalnych obywateli. Dziś musimy się zjednoczyć i dać stanowczy opór tym, którzy przygotowali zamach na nasze prawa i wolności - czytamy w kolportowanej odezwie. Przypomniano jednocześnie, że jedną z pierwszych decyzji władz niepodległej Polski w listopadzie 1918 roku było podpisanie Dekretu o ośmiogodzinnym dniu pracy.

Pod pomnikiem "Czwórki Legionowej" Mariusz Olszewski, wiceprzewodniczący PPP, Antoni Libera, wiceprzewodniczący PPS oraz Karol Łutczyk, sekretarz OM PPP ds. organizacyjnych złożyli wieniec w hołdzie tym, którzy walczyli o Polskę niepodległą i sprawiedliwą. Uroczystości OM PPP zapoczątkowała zapaleniem znicza przy kieleckim dworcu PKP w miejscu gdzie upamiętniono zamordowanych i zmarłych w ostatnich kilkunastu latach bezdomnych.

Akcja ulotkowa została przeprowadzona przez członków OM PPP również podczas obchodów uroczystości w Końskich.

Karol Łutczyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Warszawie!
ul. Foksal 2, Pawilon Stowarzyszenia Architektów Polskich
12 kwietnia (sobota), godz. 19.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


16 kwietnia:

1775 - Urodził się Wojciech Gutkowski, inżynier wojskowy, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej i wojen napoleońskich, autor oświeceniowej utopii "Podróż do Kalopei", w której opisał nierzeczywiste, demokratyczne społeczeństwo.

1844 - W Paryżu urodził się Anatol France, poeta, powieściopisarz i krytyk francuski o postępowych poglądach; laureat Nagrody Nobla.

1889 - W Londynie urodził się Charles Chaplin, reżyser, scenarzysta, aktor, producent filmowy i kompozytor muzyki do swoich filmów; jeden z najwybitniejszych artystów w historii kina.

1896 - W Moineşti urodził się Tristan Tzara, francuski malarz i eseista pochodzenia rumuńskiego, twórca dadaizmu, zwolennikiem marksizmu, wstąpił w 1937 r. do FPK, brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej, a w czasie II wojny światowej w Resistance.

1919 - W Warszawie odbył się zjazd Związku Polskiej Młodzieży Socjalistycznej; przewodniczącym Komitetu Centralnego wybrano Stanisława Dubois.

1920 - Początek 10-dniowego strajku ekonomicznego 50 tys. włókniarzy okręgu łódzkiego, Żyrardowa, Zawiercia i Częstochowy.

1936 - "Krwawy czwartek" we Lwowie: w czasie pogrzebu zabitego przez policję bezrobotnego Antoniego Kozaka policja zabiła 49 demonstrantów.

2020 - W Oviedo zmarł na COVID-19 Luis Sepúlveda, chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny.


?
Lewica.pl na Facebooku