Akcje OZZ IP pod supermarketami w ca³ej Polsce

[2008-12-20 18:38:45]

20 grudnia, na wezwanie Ogólnopolskiego Zwi±zku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, w ca³ym kraju dosz³o do akcji przed supermarketami przeciwko ³amaniu praw pracowniczych i zwi±zkowych. W Poznaniu, Warszawie i Zielonej Górze protesty odby³y siê przed delikatesami Alma. Zielonogórska Alma niedawno nielegalnie zwolni³a Piotra Krzy¿aniaka, dzia³acza IP, aby nie dopu¶ciæ do powstania tam zwi±zku zawodowego.

W Zielonej Górze

Pod delikatesami Alma rozdano kilkaset ulotek, a przyby³a na miejsce policja spisa³a wszystkich uczestników.

W Warszawie

W akcji obok dzia³aczy OZZ IP uczestniczyli przedstawiciele Lewicowej Alternatywy, Zwi±zku Syndykalistów Polski oraz Komunistycznej Partii Polski. Przed rozpoczêciem akcji kilkunastu uczestników i uczestniczek protestu wesz³o na teren sklepu i zaczê³o rozdawaæ klientom i pracownikom ulotki informuj±ce o sprawie Piotra Krzy¿aniaka oraz rozk³adaæ je na rega³ach z towarami i w sklepowych koszykach. Kilka minut pó¼niej inna grupa aktywistów ustawi³a siê przed kasami, wyci±gnê³a banery solidarno¶ciowe i zaczê³a skandowaæ: "Do¶æ ³amania praw pracowniczych!", "Zwolniæ dyrekcjê, przywróciæ Piotra!", "Solidarno¶c nasz± broni±"! Poinformowano równie¿ klientów o powodach jego zwolnienia. Ochrona sklepu zbieg³a siê pod kasy i zaczê³a nak³aniaæ protestuj±cych do opuszczenia lokalu utrzymuj±c, ¿e skandowanie i robienie zdjêæ jest zakazane. Jedna z osób, która zosta³a na miejscu d³u¿ej, by dalej rozdawaæ ulotki, zosta³a zatrzymana; wypuszczono j± jednak po kilkunastu minutach. Policja, pomimo zawiadomienia nie pojawi³a siê.

W Poznaniu

W pikiecie pod delikatesami Alma mieszcz±cymi siê na terenie Starego Browaru, najbardziej znanego centrum handlowego, uczestniczy³o kilkunastu dzia³aczy OZZ IP i FA. Rozwiniêto transparent: "Najpierw ludzie – potem zyski", rozdano 1000 ulotek. Interweniowa³a ochrona, która stara³a siê przeszkodziæ w prowadzeniu akcji. Na miejscu pojawi³a siê dyrektorka Starego Browaru oraz szefowa Almy, które powiadomi³y policjê. Funkcjonariusze spisali bior±cych udzia³ w akcji, nikogo jednak nie zatrzymano. Po godzinie dzia³acze OZZ IP i FA bez przeszkód rozeszli siê. Akcji towarzyszy³o du¿e zainteresowanie mediów.

Pod supermarketami Tesco akcje odby³y siê w Lublinie, Toruniu i Katowicach. W pierwszy z miast akcji zorganizowanej przez grupê inicjatywn± OZZ IP towarzyszy³o spore zainteresowanie mediów. Trzymano transparent "Kiepsko dla Ciebie i rodziny", rozdano kilkaset ulotek.

W Toruniu

Uczestnicy pikiety z Kolektywu LaLucza rozdali pracownikom i klientom sklepu kilkaset ulotek informuj±cych o ³amaniu praw pracowniczych w supermarketach. Trzymano transparent o tre¶ci: "HIPERMARKET = HIPERWYZYSK". Kierownik obiektu za po¶rednictwem ochrony próbowa³ zaprosiæ przedstawiciela pikietuj±cych do rozmowy w "cztery oczy", w jego gabinecie, na co uzyska³ odpowied¼, ¿e bardzo chêtnie uczestnicy pikiety porozmawiaj± z kierownikiem w obecno¶ci przyby³ych mediów. W efekcie do rozmowy nie dosz³o. Przyby³a za to policja spisuj±c uczestników.

W Katowicach

Protestuj±cy zwracali uwagê na bezwzglêdny wyzyskiwanie pracowników, którym nie p³aci siê za nadgodziny, oszukuje na czasie pracy czy ¶wiadczeniach socjalnych. Dzia³acze OZZ IP, FA ¦l±sk i M³odych Socjalistów rozdali klientom i pracownikom Tesco kilkaset ulotek.

W Czêstochowie

OZZ IP zorganizowa³a wspóln± akcjê z FA pod hipermarketem Auchan. Szef ochrony próbowa³ straszyæ jej uczestników. Ludzie chêtnie brali od nich ulotki. Kilka osób zaczê³o z nimi dyskutowaæ, generalnie wyra¿aj±c poparcie.


W Gdañsku i Szczecinie

Zorganizowano akcje pod supermarketami Auchan. W Gdañsku zwi±zkowcy z OZZ IP rozdali kilkaset ulotek. Interweniowa³a ochrona, wezwano policjê, która jednak – jak siê okaza³o - nie dojecha³a. W Szczecinie przed sklepem akcjê OZZ IP wspiera³o ZSP.

Inicjatywa Pracownicza zapowiedzia³a kolejne akcje przeciwko ³amaniu praw pracowniczych i zwi±zkowych w styczniu.

Jaros³aw Urbañski


drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, czê¶æ na górze
od 25.10.2024, co tydzieñ o 17 w pi±tek
Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukujê
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek
"PPS dlaczego siê nie uda³o" - kupiê!!!
Lca

Wiêcej og³oszeñ...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na ³amach "Le Semeur" u¿y³ terminu "socialisme".

1883 - Urodzi³ siê José Clemente Orozco, meksykañski malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowi±ca mniejszo¶æ na IX zje¼dzie PPS utworzy³a PPS Frakcjê Rewolucyjn±.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodzi³ siê Aleksander Ma³achowski, dzia³acz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarsza³ek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo uniewa¿nienia 11 list Centrolewu uzyska³ on 17% poparcia.

1937 - Urodzi³ siê Karol Modzelewski, historyk, lewicowy dzia³acz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) zosta³ prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmar³ John Rawls, amerykañski filozof polityczny, jeden z najbardziej wp³ywowych my¶licieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku