Kraśnik: Związkowcy piszą do ministrów skarbu i gospodarki

[2009-01-04 14:41:13]

Związek Zawodowy "Metalowcy" FŁT Kraśnik S.A. i Wolny Związek Zawodowy FŁT Kraśnik S.A. (oba należą do Federacji Związków Zawodowych "Metalowcy", która z kolei jest częścią Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych) wystosowały 30 grudnia list do ministra skarabu Aleksandra Grada oraz wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka w sprawie sytuacji w fabryce.

Związkowcy piszą w liście, że Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku (woj. lubelskie) jest jedynym zakładem państwowym o tym profilu produkcji, a blisko 85 proc. produkcji firmy idzie na eksport. Dodają, że w związku z kryzysem gospodarczym jaki panuje na świecie zakład był zmuszony do zmniejszenia zatrudnienia o blisko 400 osób, a działające w FŁT związki zawodowe zgodziły się na zawieszenie niektórych przywilejów w Układzie Zakładowym i skrócenie skrócenie czasu pracy.

Sytuacja w jakiej się znaleźliśmy to tragedia dla około 2,5 tysiąca pracowników i ich rodzin, gdyż jest to największy w naszym mieście zakład - czytamy w dokumencie podpisanym przez przewodniczącego ZZ "Metalowcy" FŁT Kraśnik S.A. Aleksandra Palucha i WZZ FŁT Kraśnik S.A. Andrzeja Koziarskiego. Autorzy listu podkreślają, że w listopadzie w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kraśniku zarejestrowano 965 osób jako bezrobotni, a bezrobocie wzrosło do 14,7 proc.

Nie można dopuścić do zamykania zakładów pracy, a co za tym idzie zwiększenia bezrobocia. To nie pomoże wyjść z kryzysu, taka polityka doprowadzi do pogorszenia się sytuacji materialnej społeczeństwa, zubożenia i spadku popytu - napisali związkowcy w zakończeniu dokumentu.

Fabryka Łożysk Tocznych – Kraśnik S.A. powstała w 1938 roku jako Fabryka Amunicji Nr 2, budowana w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. Łożyska produkuje się tam od 1948 roku.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


5 października:

1855 - Urodził się Eugene V. Debs, amerykański działacz socjalistyczny i związkowy; kilka razy kandydował w wyborach prezydenckich.

1882 - Urodził się Otto Bauer, austriacki polityk, ekonomista, socjolog. Jeden z teoretyków austromarksizmu

1929 - W Warszawie policja rozpędziła pochód OM TUR zorganizowany z okazji Dnia Młodzieży Robotniczej.

1945 - Hollywoodzki Czarny Piątek: Półroczny strajk dekoratorów filmowych kończy się krwawymi starciami z policją.

1949 - Polska uznała Chińską Republikę Ludową i nawiązała z nią stosunki dyplomatyczne.

1988 - Gen. Pinochet przegrał referendum ws. dalszego sprawowania urzędu prezydenta Chile.


?
Lewica.pl na Facebooku