Grupa na rzecz Partii Robotniczej o izraelskim ataku na Strefę Gazy
[2009-01-05 00:27:11]
GPR przypomina iż mimo, że oficjalnie celem izraelskiego ataku jest infrastruktura islamskiej organizacji Hamas zginęło w nim blisko 400 osób, w tym wielu cywili. Organizacja podkreśla, że skala całej operacji militarnej jest całkowicie niewspółmierna do potencjału militarnego palestyńskich bojowników. Ponad półtora miliona ludzi żyje w Gazie, będącej w istocie jednym wielkim więzieniem, do którego zagnano Palestyńczyków, by żyli tam w strachu, nędzy i upodleniu. Przez ostatnie szesnaście miesięcy istnienia blokady Gazy Izrael jedynie pogarszał sytuację lokalnej ludności, większość której jest bezrobotna i głoduje. Teraz, po otrzymaniu pretekstu, armia przeszła do niszczycielskiej inwazji - czytamy w dokumencie. Zdaniem Grupy na rzecz Partii Robotniczej wbrew zapewnieniom władz Izraela akcja wojskowa w Gazie nie jest reakcją na ostrzał izraelskich terytoriów, a cała operacja była przygotowywana od wielu miesięcy i ma związek ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Dodają oni, że funkcjonowanie państwa Izrael podporządkowane jest interesom potężnej klasy rządzącej, skupiającej interesy armii, przemysłu zbrojeniowego i prowojennych polityków. Prawdziwe interesy Izraelskiej klasy robotniczej nie są zbieżne z interesami elity rządzącej państwem Izrael. W obecnym konflikcie, tak jak i w konflikcie z Libanem dwa lata temu, biedniejsze warstwy Izraelskiego społeczeństwa, mieszkające w najbardziej narażonych miejscach, również będą ofiarami tych ataków. Korzyści z obecnej krwawej jatki wyciągnie jedynie establishment, wąskie kręgi polityczne i biznesowe, które utrzymują swą panującą pozycję społeczną dzięki wojnie - napisano w stanowisku. Działacze GPR stwierdzają, że Hamas nie stanowi żadnej prawdziwej alternatywy dla Palestyńczyków, a samej organizacji nie zależy na pokoju z Izraelem, a na kontynuowaniu walki w imię religii muzułmańskiej. Organizacja podkreśla, że spirala przemocy może zostać przerwana tylko dzięki masowej mobilizacji klasy robotniczej oraz innych ciemiężonych grup w kierunku socjalistycznych przemian na Bliskim Wschodzie, a do tej walki muszą zostać zaangażowane również niezależne organizacje izraelskiej klasy robotniczej. Grupa na rzecz Partii Robotniczej jest polską sekcją trockistowskiego Komitetu na rzecz Międzynarodówki Robotniczej (Committee for a Workers' International). Członkowie organizacji są zaangażowani w działalność Polskiej Partii Pracy. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?