Szyszkowska: O demokrację wieloświatopoglądową

[2003-07-19 12:57:07]

Prof. Maria Szyszkowska skierowała projekt ustawy rejestrowaniu związków partnerskich do zespołu politycznego klubu SLD, który zajmie się jego rozpatrzeniem już w najbliższą środę. Senator Szyszkowska proponuje, by osoby o innej niż heteroseksualna orientacji mogły zawierać związki partnerskie, zbliżone swoim charakterem do małżeńskich.

Celem projektowanej ustawy jest uregulowanie sytuacji prawnej osób orientacji homoseksualnej. Przewiduje ona m.in. że zawarcie rejestrowanego związku partnerskiego, co podobnie jak małżeństwo, będzie wiązało się z nabyciem wielu uprawnień, z których większość posiada charakter czysto ekonomiczny. Do najistotniejszych praw, jakich do tej pory pozbawione są osoby o orientacji homoseksualnej żyjące w stałym związku zalicza się: prawo do dziedziczenia po zmarłym partnerze, prawo do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego dla członków rodziny, prawo do wspólnego opodatkowania się, prawo do świadczeń po zmarłym partnerze.

Zawarcie tego typu związku partnerskiego wiązało by się nie tylko z nabyciem praw, ale i obowiązków. Między osobami zawierającymi taki związek powstałaby wspólnota majątkowa. Ponosiliby również wspólną odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania, a także spoczywałby na nich obowiązek alimentacyjny.

W Polsce mieszkają ateiści, osoby bezwyznaniowe, agnostycy, wyznawcy religii niechrześcijańskich. Uważam, że to jest sprawa bardzo zasadnicza projektowanej ustawy, ażeby prawo stanowione przestało wyrażać nakazy moralne Kościoła.- podkreśliła senator Szyszkowska dodając iż projekt jej autorstwa nie ma na celu godzenie w stosunki państwo-Kościół katolicki. Dodała również, iż projekt jej stanowi poważne potraktowanie demokracji jako ustroju wieloświatopoglądowego. W uzasadnieniu projektu prof. Szyszkowska wskazuje liczne kraje członkowskie Unii Europejskiej (Dania, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Holandia, Niemcy), w których homoseksualiści mogą legalizować swoje związki. W wymienionych państwach europejskich nadaje im się status równy lub zbliżony do związków małżeńskich.

Według środowisk gejowskich i organizacji zajmujących się zwalczaniem homofobii w Polsce osoby o orientacji innej niż heteroseksualna czują się dyskryminowane przez społeczeństwo instytucje publiczne, a także Kościół. Do najbardziej bulwersujących zaliczane są przypadki, gdy osobom orientacji homoseksualnej odmawia się prawa do honorowego oddawanie krwi, czy dostępu do partnera, gdy ten leży w szpitalu. Pomimo faktu, iż Kodeks Pracy jednoznacznie zabrania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, praktycznie wszyscy homoseksualiści ukrywają ją w miejscu pracy.

Warto również podkreślić, iż już pod koniec ubiegłego wieku (1991) homoseksualizm został wykreślony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) z międzynarodowej klasyfikacji jednostek chorobowych.

Prof. dr hab. Maria Szyszkowska jest kierownikiem Katedry Filozofii Prawa i Nauki o Państwie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1961 ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1962 na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej. Po obronie doktoratu na Wydziale Prawa UW w 1967, z przyczyn światopoglądowych musiała odejść z Uniwersytetu Warszawskiego. Profesorem nadzwyczajnym została w 1988, zwyczajnym - w 1993.

Bartosz Machalica


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku