Szyszkowska: O demokrację wieloświatopoglądową
[2003-07-19 12:57:07]
Celem projektowanej ustawy jest uregulowanie sytuacji prawnej osób orientacji homoseksualnej. Przewiduje ona m.in. że zawarcie rejestrowanego związku partnerskiego, co podobnie jak małżeństwo, będzie wiązało się z nabyciem wielu uprawnień, z których większość posiada charakter czysto ekonomiczny. Do najistotniejszych praw, jakich do tej pory pozbawione są osoby o orientacji homoseksualnej żyjące w stałym związku zalicza się: prawo do dziedziczenia po zmarłym partnerze, prawo do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego dla członków rodziny, prawo do wspólnego opodatkowania się, prawo do świadczeń po zmarłym partnerze. Zawarcie tego typu związku partnerskiego wiązało by się nie tylko z nabyciem praw, ale i obowiązków. Między osobami zawierającymi taki związek powstałaby wspólnota majątkowa. Ponosiliby również wspólną odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania, a także spoczywałby na nich obowiązek alimentacyjny. W Polsce mieszkają ateiści, osoby bezwyznaniowe, agnostycy, wyznawcy religii niechrześcijańskich. Uważam, że to jest sprawa bardzo zasadnicza projektowanej ustawy, ażeby prawo stanowione przestało wyrażać nakazy moralne Kościoła.- podkreśliła senator Szyszkowska dodając iż projekt jej autorstwa nie ma na celu godzenie w stosunki państwo-Kościół katolicki. Dodała również, iż projekt jej stanowi poważne potraktowanie demokracji jako ustroju wieloświatopoglądowego. W uzasadnieniu projektu prof. Szyszkowska wskazuje liczne kraje członkowskie Unii Europejskiej (Dania, Norwegia, Szwecja, Finlandia, Holandia, Niemcy), w których homoseksualiści mogą legalizować swoje związki. W wymienionych państwach europejskich nadaje im się status równy lub zbliżony do związków małżeńskich. Według środowisk gejowskich i organizacji zajmujących się zwalczaniem homofobii w Polsce osoby o orientacji innej niż heteroseksualna czują się dyskryminowane przez społeczeństwo instytucje publiczne, a także Kościół. Do najbardziej bulwersujących zaliczane są przypadki, gdy osobom orientacji homoseksualnej odmawia się prawa do honorowego oddawanie krwi, czy dostępu do partnera, gdy ten leży w szpitalu. Pomimo faktu, iż Kodeks Pracy jednoznacznie zabrania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, praktycznie wszyscy homoseksualiści ukrywają ją w miejscu pracy. Warto również podkreślić, iż już pod koniec ubiegłego wieku (1991) homoseksualizm został wykreślony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) z międzynarodowej klasyfikacji jednostek chorobowych. Prof. dr hab. Maria Szyszkowska jest kierownikiem Katedry Filozofii Prawa i Nauki o Państwie na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1961 ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, a w 1962 na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej. Po obronie doktoratu na Wydziale Prawa UW w 1967, z przyczyn światopoglądowych musiała odejść z Uniwersytetu Warszawskiego. Profesorem nadzwyczajnym została w 1988, zwyczajnym - w 1993. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
27 listopada:
1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".
1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.
1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.
1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).
1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.
2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.
2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.
?