W takim modelu uczniowie ci mogliby mieć problem z uzyskaniem promocji do następnej klasy. Absolwentami szkół stawaliby się tylko posłuszni nauce Kościoła i zdyscyplinowani katolicy - czytamy w oświadczeniu. UL II RP dodaje, że propozycja ta jest sprzeczna z artykułem 53 Konstytucji RP, który zapewnia każdemu wolność sumienia i religii, daje rodzicom prawo do zapewnienia dzieciom wychowania i nauczania moralnego i religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami, zabrania zmuszania do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych i pozwala na nieujawnianie swojego światopoglądu, przekonań religijnych lub wyznania.
Nachalne narzucanie młodzieży nauczania religii w szkole nie przekłada się w żaden sposób na wzrost poziomu etyki i moralności w szkolnictwie. Wręcz przeciwnie, można nawet zauważyć zaskakującą korelację pomiędzy systematycznym wzmacnianiem roli religii w nauczaniu od początku lat 90-ych a wzrostem postaw amoralnych, deprawacją i zwyrodnieniem wśród młodych ludzi. Nauczanie przedmiotu Etyka zostało zmarginalizowane przez lekcje religii do tego stopnia, że mało który uczeń w ogóle o nim słyszał - pisze Zarząd Krajowy partii.
Unia Lewicy III RP podkreśliła, że opowiada się za wyprowadzeniem nauczania religii ze szkół publicznych oraz przestrzeganiem neutralności światopoglądowej w programach nauczania.
Tomasz Maciejewski