W obronie FSO

[2003-07-31 09:54:32]

W Warszawie odbyło się spotkanie, na którym powołano społeczny komitet, który ma zająć się obroną upadającej warszawskiej Fabryki Samochodów Osobowych.

Inicjatorami powstania komitetów były Grupa Pracownicza na Rzecz Odnowy i Jedności Ruchu Związkowego oraz Nowa Lewica.
Sytuację FSO przybliżył Maciej Guz były przewodniczący Konfederacji Pracy w spółce Zutech, związanej z FSO. Kłopoty FSO zaczęły się od upadku Zutechu, zniszczonego przez zarząd FSO. Maciej Guz podkreślił, że największe związki zawodowe, działające w zakładzie zachowywały się biernie, ponieważ zostały przekupione przez właściciela. Ich działacze pobierają spore pensje, ale nie chcą bronić pracowników.

Piotr Ikonowicz z Nowej Lewicy stwierdził, że w obecnej sytuacji konieczne jest organizowanie wokół obrony FSO szerokiej inicjatywy społecznej i temu ma służyć komitet. Nawiązał on już kontakty z grupami pracowników FSO oraz miłośnikami motoryzacji. Działania komitetu będą polegały na prowadzeniu kampanii informacyjnej, mającej zainteresować lokalną społeczność losem fabryki. Postulatami, które chce zaprezentować są: renacjonalizacja zakładu, która mogłaby zostać dokonana ze względu na niewywiązanie się koreańskiego właściciela z umowy, oddłużenie fabryki, zakup licencji i kontynuowanie produkcji oraz utrzymanie zatrudnienia.

Swoje poparcie dla inicjatywy i protestów w FSO zapowiedział niemiecki związek zawodowy IG Metal.

Na spotkaniu wypowiadali się również byli i obecni pracownicy FSO. Mówili oni o dziwnych operacjach finansowych wykonywanych przez Daweoo. Kapitał zakładu został najprawdopodobniej przetransferowany do Korei, ponieważ pomimo wzięcia kredytów bankowych, inwestycje w rozwój fabryki były minimalne. Obecnie zadłużenie wynosi 5 mld.$, podczas gdy zbudowanie nowej fabryki kosztowałoby około 500 mln.$. Zamknięcie fabryki na rok i wypłacanie pracownikom za ten czas pensji oznaczałoby straty wielkości 340 mln.$, tymczasem FSO, utrzymując produkcję i sprzedając samochody, w ciągu roku w dziwny sposób uzyskało straty wielkości 2 mld.$

Wszyscy stwierdzili, że FSO stało się symbolem polskiej motoryzaqcji i przy odpowiednich inwestycjach stać je na rozpoczęcie produkcji nowoczesnych modeli.
Przykład FSO pokazuje jak niewiele zależy od pracowników. Pomimo że sumiennie wykonywali swoje zadania, to w wyniku działań właściciela znajdą się na bruku. Daweoo pokazuje że tak zwani zagraniczni inwestorzy w większości przypadków chcą transferować zyski, a koszty przerzucić na peryferyjne zakłady, takie jak polskie FSO. Są one dobrym zabezpieczeniem na wypadek kryzysu. Właściciele nic sobie nie robią z umowy, chodzi więc również o to, aby przypomnieć rządowi, aby częściej upominał się o swoje, a nie przymykał oczy na podobne praktyki. Upadek FSO oznacza bowiem znaczne koszty społeczne oraz spadek popytu i utratę podatników, ponieważ bezrobotni nie kupują wielu produktów, ani nie płacą podatków. Oznacza również wzrost liczby klientów opieki społecznej.
Zainwestowanie przez państwo pieniędzy w zakład w długofalowej perspektywie pozwoli uniknąć większych kosztów, tylko czy obecna władza wykracza poza czas swojej kadencji?

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


26 listopada:

1942 - W Bihaciu w Bośni z inicjatywy komunistów powstała Antyfaszystowska Rada Wyzwolenia Narodowego Jugosławii (AVNOJ).

1968 - Na wniosek Polski, Konwencja ONZ wykluczyła przedawnienie zbrodni wojennych.

1968 - W Berlinie zmarł Arnold Zweig, niemiecki pisarz pochodzenia żydowskiego, socjalista, pacyfista.

1989 - Założono Bułgarską Partię Socjaldemokratyczną.

2006 - Rafael Correa zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Ekwadorze.

2015 - António Costa (Partia Socjalistyczna) został premierem Portugalii.


?
Lewica.pl na Facebooku