Zielona Góra, Kraków: Trwają protesty przeciwko Almie

[2009-02-07 09:51:46]

6 lutego w kilka minut po godz. 12.00 grupa członków krakowskiej Federacji Anarchistycznej, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza i Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" próbowała wręczyć prezesowi zarządu Almy Jerzemu Mazgajowi list protestacyjny w sprawie nielegalnego zwolnienia z pracy Piotra Krzyżaniaka z Inicjatywy Pracowniczej.

Podczas wchodzenia do biurowca firmy przy ulicy Pilotów uczestnicy akcji zostali zaatakowani przez ochroniarzy. Podczas szamotaniny z ochroniarzami wznoszono okrzyki "Dość represji", "Piotr Krzyżaniak" i "Mazgaj wyjdź". Po wyrzuceniu z holu wejściowego wszystkich związkowców udali się oni przed pobliski supermarket Almy, gdzie rozpoczęto rozdawanie ulotek i rozwinięto transparent "Dość łamania praw pracowniczych". Na miejsce przybył patrol "Justusa" i policja. Policjanci zostali powiadomieni o zdarzeniu przez pełnomocnika prezesa Mazgaja, który podobno poczuł się zagrożony.

Ochroniarze oskarżyli również pikietujących o wtargnięcie na teren prywatny, próbę wywleczenia z gabinetu prezesa Almy i wznoszenie obraźliwych okrzyków. Spisano pikietujących, a jednego z nich zatrzymano i przewieziono na komisariat policji, lecz po krótkim czasie zwolniono.

Wcześniej - 2 lutego, w zielonogórskim Sądzie Pracy odbyła się pierwsza rozprawa z powództwa Piotra Krzyżaniaka przeciwko Alma Market S.A. o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne. Stracił on pracę dzień po tym jak pisemnie poinformował dyrekcję o przynależności do związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, oraz złożył wniosek o udostępnienie tablicy na materiały związkowe i udostępnienie sali na zebranie z pracownikami.

Na pierwszej rozprawie Piotr Krzyżaniak nie wyraził możliwości ugodowego zakończenia sprawy za odszkodowaniem i podtrzymał treść pozwu. Sędzia odrzuciła większość wniosków obrony, między innymi wniosek o przesłuchanie pracowników na okoliczność potwierdzenia, iż Krzyżaniak wywiązywał się ze swoich obowiązków pracowniczych, a także na okoliczność, iż był postrzegany przez załogę jako działacz związkowy.

Na półgodziny przed rozprawą, pod budynkiem sądu członkowie OZZ Inicjatywa Pracownicza przeprowadzili pikietę pod hasłem "Stop represji za działalność związkową". W pikiecie wzięli udział związkowcy z Zielonej Góry, Kostrzyna, Poznania i Warszawy. Pikietujących spisała policja. Protest jak i rozprawa cieszyła się dużym zainteresowaniem regionalnej prasy i radia.

Jarosław Urbański


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku