Ukraina: Strajk okupacyjny w Chersoniu
[2009-02-12 15:03:03]
Powodem rozpoczęcia tak radykalnej akcji było to, że właściciel zakładu Aleksandr Olejnik od września 2008 roku nie wypłaca zatrudnionym pensji. Roszczenia w stosunku do niego sięgają obecnie 4,5 mln hrywien. Produkcja w zakładzie została wstrzymana, a Olejnik postanowił go zlikwidować, wywożąc maszyny, urządzenia i surowce do jednej ze swoich fabryk w Białej Cerkwi. Wśród strajkujących obecne są radykalne nastroje, co jest po części związane z tym, że okupacja zakładu jest aktywnie wspierana przez Organizację Marksistów. Przy biernej postawie firmy ochroniarskiej pracownicy zajęli budynek administracyjny, z którego wyprosili dyrektorkę. Jeden z zatrudnionych powiedział jej: My się wieszać nie będziemy, niedoczekanie wasze! Teraz to wy się sami powieście - pani i pan Olejnik!. Wypowiedź ta ma związek z tragedią, do której doszło w 2006 roku na terenie zakładów, kiedy to zarząd wypłacił pracownikom zaległe pensje dopiero, gdy jeden z nich powiesił się. Strajkujący wybrali organ kierujący protestem - Radę Kolektywu Pracowniczego, której przewodniczącym został tokarz Leonid Nimczonok. Ciało to zredagowało swoje postulaty, w których, obok wstrzymania grabieży zakładu, wznowienia produkcji i wypłaty zaległych pensji pojawiły się hasła nacjonalizacji pod kontrolą społeczną oraz podjęcia przez rząd aktywnej walki z kryzysem i bezrobociem. Ponadto okupujący zakład 8 lutego masowo wystąpili ze związku zawodowego FPU i założyli własny, nadając mu nazwę "Pietrowiec" (od nazwiska patrona zakładu G.I. Pietrowskiego). Jego przewodniczącym został Niemczonok. 11 lutego do okupujących zakład przyjechali przedstawiciele Partii Regionów oraz emisariusze gubernatora obwodu chersońskiego, bezskutecznie próbując nakłonić ich do przerwania protestu. W międzyczasie Aleksander Olejnik wystosował donos do prokuratury stwierdzając jednocześnie, iż niektóre z pracowniczych postulatów popiera. Chersońskie Zakłady Budowy Maszyn w czasach radzieckich były fabryką kombajnów im. G.I. Pietrowskiego. W niepodległej Ukrainie zakład został przekształcony w jednoosobową spółkę skarbu państwa, a następnie sprzedany Aleksandrowi Olejnikowi, który jest przyjacielem zięcia byłego prezydenta kraju Leonida Kuczmy. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?