Kraków: Akcje OZZ IP; dyrekcja Almy "napadnięta"

[2009-02-20 23:42:42]

20 lutego Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza przeprowadził w Krakowie trzy akcje w obronie praw pracowniczych.

Kilkanaście osób, w tym również członkowie Federacji Anarchistycznej i Lewicowej Alternatywy, wdarło się do gabinetu wojewódzkiego delegata Ministerstwa Skarbu Państwa. Wręczono mu petycję domagającą się zaprzestania represji wobec związkowców z poznańskich zakładach Cegielskiego oraz zaniechanie zmian w Statucie HCP S.A. dotyczących warunków stawianych kandydatom na delegatów do pracy w Zarządzie HCP S.A. wybieranych przez załogę (wymóg posiadania wyższego wykształcenia).

Grupa związkowców wtargnęła też do gabinetu prezesa firmy Alma Jerzego Mazgaja skandując "zwolnić dyrekcję, przywrócić Krzyżaniaka". Protestowali w ten sposób przeciwko zwolnieniu z jednego ze sklepów Almy Piotra Krzyżaniaka działacza OZZ IP. Dyrekcja Almy oświadczyła, że została napadnięta, traktuje to najście jako napaść i odda sprawę do sądu.

Ostatnim celem protestów stał się GUS. Akcja była wyrazem solidarności ze związkowcami, zwolnionymi z opolskiego GUSu po tym jak odmówili kierowniczce podpisania niezgodnych z prawem oświadczeń dotyczących ich kontaktów z Państwową Inspekcją Pracy. Dyrekcja krakowskiego GUSu nie chciała przyjąć zebranych.

W żadnym z przypadków nie interweniowała ani policja, ani ochrona. Część uczestników akcji została spisana gdy z niej wracali. Policyjny radiowóz cały czas śledził autobus do którego wsiedli.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


19 kwietnia:

1539 - Na Małym Rynku w Krakowie została spalona na stosie pod zarzutem apostazji 79-letnia Katarzyna Weiglowa.

1882 - W Downe zmarł Karol Darwin, angielski biolog, twórca teorii ewolucji.

1937 - W Meksyku katoliccy powstańcy Cristero napadli, a następnie oblali benzyną i podpalili pociąg mający przewozić pieniądze, w wyniku czego zginęło 51 osób.

1943 - Wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

1960 - Powstała najważniejsza namibijska organizacja narodowowyzwoleńcza, lewicowa SWAPO.

1961 - Klęską zakończyła się inwazja uzbrojonych i wspieranych przez CIA sił emigrantów kubańskich w Zatoce Świń.

1975 - Z radzieckiego kosmodromu Kapustin Jar został wystrzelony pierwszy indyjski sztuczny satelita Ariabhata.

1993 - W Soweto odbył się pogrzeb zamordowanego lidera Komunistycznej Partii RPA Chrisa Haniego.

1995 - W Oklahoma City w USA miał miejsce zamach bombowy zorganizowany przez prawicowych ekstremistów. Zginęło 168 osób, ponad 680 zostało rannych.

2011 - Fidel Castro zrezygnował z funkcji pierwszego sekretarza Komunistycznej Partii Kuby na rzecz swego brata prezydenta Raúla Castro.

2013 - Nicolás Maduro został zaprzysiężony na urząd prezydenta Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku