Zjazd Demokratycznej Partii Lewicy

[2003-09-08 11:15:35]

W niedziele odbył się pierwszy zjazd Demokratycznej Partii Lewicy, partii utworzonej przez byłych działaczy SLD, którzy weszli konflikt z własną partią, głównie podczas ostatnich wyborów samorządowych.

Liderem partii został Arkadiusz Ciach, który wygrał ze Zbigniewem Litke, pomysłodawcą DPL. Ciach otrzymał 117 głosów, a Litke 60.

Przed rokiem Ciach został wyrzucony z policji pod zarzutem współpracy z przestępcami kradnącymi samochody i TIR-y. Nie ukrywał tego na zjeździe zapewniając jednocześnie, że jest niewinny i padł ofiarą zemsty ze strony wiceministra MSWiA Zbigniewa Sobotki oraz, że ma to związek z jego antyeseldowskim zaangażowaniem.

Zbigniew Litke przestrzegał delegatów, że wybór Ciacha na przewodniczącego nie pomoże partii zyskać przychylności mediów.

Obaj kandydaci na przewodniczącego mówili o potrzebie stworzenia świeckiego państwa oraz skrytykowali zaangażowanie Polski w okupację Iraku.

Gośćmi zjazdu byli m.in. lider Nowej Lewicy Piotr Ikonowicz, były redaktor naczelny Trybuny Janusz Rolicki, przewodniczący Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja" Piotr Musiał, reprezentująca Centrolewicę RP była przwodnicząca OPZZ Ewa Spychalska oraz Daniel Podrzycki z Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80".
Cieszyć powinien fakt, że nowa partia opowiada się za deklerykalizacją życia w Polsce oraz przeciw zaangażowaniu polskich żołnierzy w okupację Iraku. DPL to jednak wciąż wiele niewiadomych. Czy będzie partią konsekwentnie lewicową, czy tylko sojuszem odrzuconych, SLD-bis dla ludzi wyrzuconych z tej partii za przestępstwa i nietyczne zachowanie? Czy będzie stać po stronie najuboższych czy też będzie lansować podatek liniowy, pojawiający się do niedawna w wypowiedziach niektórych członków tego ugrupowania? Na te pytania nie dał odpowiedzi pierwszy zjazd partii. Miejmy nadzieje, że nie trzeba będzie na nie długo czekać.

Szymon Martys



Czuję się zobowiązany wyjaśnić kilka kwestii poruszonych w artykule, które nie do końca są zgodne z prawdą.

Mam nadzieję, a nawet powiem więcej, jestem o tym mocno przekonany iż DPL jest i będzie partią konsekwentnie lewicową i nigdy nie będzie SLD-bis !!!

DPL to nie partia wyrzutków z SLD, to ugrupowanie to w 75% ludzie którzy sami zrezygnowali z członkostwa w SLD, a w 25% osoby dotąd bezpartyjne.

Mogę zapewnić w swoim imieniu jak i w imieniu myślę większości członków naszej partii że nie pozwolimy zrobić z DPL ugrupowania na wzór SLD, ponieważ czujemy wszyscy potrzebę istnienia prawdziwie lewicowego ugrupowania.

Jako partia lewicowa musimy mocno stać po stronie najuboższych, choć i dobro pozostałej części społeczeństwa musi leżeć nam na sercu. Podatek liniowy to idea która nigdy nie powinna wyjść z ust lewicowca, a na pewno nie taki podatek i na takich zasadach jak proponuje to obecny rząd. To mojej osobie swojego czasu Pani Dorota Zielińska (NIE) przypisywała chęć wprowadzenia podatku liniowego, choć nigdy takiego zamiaru nie miałem, a mogłem jedynie zostać opatrznie zrozumiany.

Pierwszy Zjazd DPL trwał prawie bez przerwy 17 godzin, i choć udało nam się wywieźć z niego wiele cennych ustaleń to nie załatwiliśmy zapewne wszystkiego. Udało nam się powołać Radę Krajową i jestem przekonany że to ona właśnie na swoim pierwszym formalnym posiedzeniu zajmie się dogłębnie tematem programu partii oraz deklaracji ideowych.

Mam nadzieję że ludzie są w stanie zaufać naprawdę lewicowej partii która nigdy ich nie oszuka i nie zawiedzie.

Robert Falkenberg





drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


27 listopada:

1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".

1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.

1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.

1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).

1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.

2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.

2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.


?
Lewica.pl na Facebooku