Rozprawa działaczy antywojennych
[2003-09-18 12:38:44]
Sąd przesłuchał policjantów, biorących udział w pacyfikacji demonstracji. Wszyscy oni zgodnie twierdzili, że kilkakrotnie ponawiano wezwania do rozejścia się i musiały one być słyszane przez zebranych. Zeznania policjantów były rozbieżne co do sposobu wkroczenia demonstrantów na jezdnię. Dowodzący przybyłym na miejsce oddziałem prewencji nie potrafił powiedzieć, czy demonstracja, gdy odbywała się jeszcze na chodniku na przeciwko ambasady USA, była oddzielona od ulicy przez kordon policji. Przyznał też, że "nie wie, czy ktoś został poszkodowany i nie interesowało go to", mimo że do jego obowiązków należało zabezpieczenie opieki medycznej dla ewentualnych poszkodowanych. Po interwencji policji jeden ze starszych ludzi uczestniczących w proteście zemdlał i został przewieziony do szpitala. W dalszej części zeznania policjant oświadczył, że niektórzy demonstranci stawiali podczas zatrzymania czynny opór, nie umiał jednak sprecyzować, na czym ten opór polegał. Zeznający później dysponent więźniarki powiedział, że została ona uszkodzona przez zatrzymanych, którzy wybili w niej okno i porysowali wnętrze. Przyznał, że nie widział momentu wkroczenia zebranych na ulicę. Obwinieni powołali na świadka Macieja Wieczorkowkiego z polskiego zarządu Amnesty International. Zeznał on, że uczestniczył w demonstracji, ponieważ został oddelegowany do monitorowania wszystkich wydarzeń związanych z atakiem na Irak. Jego zdaniem demonstracja miała charakter spontaniczny, nie można więc mówić o konkretnym organizatorze. Potwierdził również wersję obwinionych, że w momencie interwencji policji demonstracja miała się ku końcowi. Następna rozprawa ma się odbyć 3. listopada. Obwinieni chcą na niej zaprezentować nagrania wideo z demonstracji, które mają ich zdaniem dowodzić, że komunikaty policji nie były słyszalne. "Policja stara się ukryć swój brak profesjonalizmu i użycie środków nieadekwatnych do sytuacji. Oskarżenie zatrzymanych o zniszczenie więźniarki jest po prostu śmieszne. Również fakt że zarzuty zostały postawione aż 40 osobom, pomimo że demonstracja z 20 marca miała pokojowy przebieg, dowodzi że proporcje zostały zachwiane” - powiedział, komentując zeznania funkcjonariuszy, jeden z obwinionych - Piotr Ciszewski. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
21 kwietnia:
1837 - W Næstved urodził się Fredrik Bajer, duński działacz pokojowy i na rzecz równouprawnienia kobiet, publicysta, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1908.
1871 - W Warszawie urodził się Feliks Perl, działacz PPS, publicysta.
1920 - W Częstochowie podczas demonstracji bezrobotni domagali się oprócz pracy i chleba zakończenia wojny z bolszewikami.
1946 - W Firle zmarł John Maynard Keynes, wybitny brytyjski ekonomista (z wykształcenia matematyk), którego poglądy wywarły ogromny wpływ na rozwój myśli ekonomicznej w XX w.
1948 - Żydowska organizacja bojowa Hagana zaatakowała Hajfę, doprowadzając do ucieczki 100 tys. Arabów.
1967 - W Grecji doszło do zamachu stanu prawicowych "czarnych pułkowników".
1971 - W Częstochowie zmarł Józef Kaźmierczak, działacz PPS i TUR, 1928-30 poseł na Sejm.
1974 - W Londynie powołano trockistowski Komitet na rzecz Międzynarodówki Robotniczej.
2004 - Józef Oleksy został wybrany na marszałka Sejmu RP, zastępując Marka Borowskiego.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
?