Jastrzębie Zdrój: Górnicza demonstracja przed JSW
[2009-04-25 12:36:36]
Władze JSW dały sobie rok na wypracowanie jednego, wspólnego dla wszystkich kopalń spółki układu zbiorowego. Jednocześnie nie ma zgody, by za pracę na tym samym stanowisku o tej samej wartości we wszystkich kopalniach Jastrzębskiej Spółki było jednakowe wynagrodzenie, co było powodem strajku w KWK "Budryk" w 2007 r. Podczas demonstracji górnicy sprzeciwili się przerzucaniu kosztów kryzysu i błędów Zarządu JSW w postaci strat na opcjach walutowych na barki pracowników. Krytycznie odnieśli się również do decyzji o zamrożeniu płac w roku bieżącym i zapowiedzieli obronę miejsc pracy. Sama akcja była bardzo burzliwa. Palono opony i kukły z podobiznami członków zarządu JSW, wybuchały petardy, skandowano mocne hasła w kierunku władz węglowej spółki, jak: "Zagórowski na Madagaskar", "Precz od naszych kopalń", "Precz z pachołkiem Ślęzakiem". Oni myślą, że mogą sobie o wszystkim decydować jak im się żywnie podoba, ale my im to wybijemy z głowy - stwierdził Krzysztof Łabądź, szef WZZ "Sierpień 80" w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Wściekłość górników wywołała nieobecność w tym dniu prezesa Jarosława Zagórowskiego i jego zastępców. Zabito więc deskami drzwi ich gabinetów. Prezesa Zagórowskiego górnicy znaleźli w kopalni "Krupiński", lecz ten szybko wsiadł w swój samochód i uciekł. Na 27 kwietnia zapowiedziano powołanie wspólnego międzyzwiązkowego Sztabu Protestacyjno-Strajkowego i wszczęcie sporu zbiorowego z pracodawcą. Co więcej, zebrano podpisy 60 procent zatrudnionych w zakładach JSW pod wnioskiem o odwołanie wiceprezesa spółki Mariana Ślęzaka. Wniosek ma zostać przekazany Radzie Nadzorczej spółki, a następnie odbędzie się referendum w tej sprawie. Cieszy, że w JSW, podobnie jak wcześniej w Kompanii Węglowej wszystkie organizacje związkowe idą ramię w ramię. Niestety, tak nie jest w Katowickim Holdingu Węglowym, gdzie wszystkie inne związki siedzą w kieszeni jednego z prezesów - mówi szef "Sierpnia 80", Bogusław Ziętek. Jak dodaje tracą na tym pracownicy. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
23 listopada:
1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".
1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.
1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.
1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.
1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.
1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.
1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.
1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.
2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.
?