Hiszpania: Inicjatywa Internacjonalistyczna zdelegalizowana

[2009-05-16 23:46:00]

16 maja podczas posiedzenia Sądu Najwyższego stosunkiem głosów 11 do 5 podjęta została decyzja o pozbawieniu listy Incjatywy Internacjonalistycznej prawa do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego 7 czerwca. Jest to już jedenasta lista wyborcza anulowana od wprowadzonych w 2003 zmian legislacyjnych w tej materii.

Wniosek w tej sprawie wysunęła Prokuratura Generalna uznając, że za kandydaturą stoją członkowie ETA. Zdaniem zarówno rządu jak i prokuratury obecność na pierwszym miejscu listy Alfonsa Sastre, jednego z najbardziej znanych żyjących hiszpańskich dramaturgów związanego z separatystycznymi ugrupowaniami baskijskimi, miała być wyraźnym znakiem dla zwolenników ETA, którą listę mają poprzeć w nadchodzących wyborach. Również 23 innych kandydatów podejrzewa się o związki z baskijską lewicą. Według hiszpańskiego prawa wyborczego alternatywą dla zbierania podpisów wśród obywateli w celu zarejestrowania listy jest zgromadzenie 50 podpisów demokratycznie wybranych urzędników państwowych. Tą drogą poszła koalicja II dostarczając tym samym kolejnego argumentu za delegalizacją jako, że część ich gwarantów sprawuje urząd z ramienia ANV (Nacjonalistyczna Akcja Baskijska zdelegalizowana w 2008 ale wciąż sprawująca władzę w 42 gminach Kraju Basków i Navarry). Wśród gwarantów znaleźli się również członkowie rządzącej PSOE, PP, a także Izquierda Unida, która zagroziła swoim członkom wyrzuceniem o ile nie wycofają swoich podpisów.

Po anulowaniu kandydatury istnieje jeszcze możliwość odwoływania do Trybunału Konstytucyjnego który będzie miał czas na rozpatrzenie wniosku do 22 maja kiedy rozpocznie się kampania wyborcza.

Inicjatywa Internacjonalistyczna to koalicja różnych ugrupowań lewicowych o zasięgu krajowym oraz regionalnych z Aragonii, Kastylii i Galicji. Jest to pierwszy przypadek w demokratycznej Hiszpanii kiedy te ostatnie zdecydowały się na
współpracę z organizacjami ogólnokrajowymi. Tematami przewodnimi kampanii wyborczej organizacji miały być sprawiedliwość społeczna (zwracano uwagę na nieskuteczność polityki rządu w walce z kryzysem i wyjątkowo agresywny charakter hiszpańskiego kapitalizmu, złe warunki pracy i najwyższy poziom bezrobocia w Europie) oraz demokracja (sprzeciw wobec Ley de Partidos, prawa pozwalającego według działaczy ugrupowania na delegalizację organizacji politycznych na bazie zaledwie podejrzeń o powiązania z organizacjami terrorystycznymi a w konsekwencji pozostawienia znacznej części ludności bez możliwości udziału w życiu politycznym kraju).

Rzecznik prasowy Inicjatywy Internacjonalistycznej Luis Ocampo oświadczył, że udział listy w wyborach jest w pełni uprawiony i a jej cele mają charakter wyłącznie polityczny. Ogłosił też, że w ciągu dwóch lub trzech tygodni wniesione zostaną pozwy o zniesławienie przeciwko Ministrowi Spraw Wewnętrznych Alfredo Pérez Rubalcaba i Ministrowi Sprawiedliwości Francisco Caamano. Jego zdaniem działania rządu, częsci mediów i pewnych sektorów Sił Bezpieczeństwa skierowane przeciwko II to największy zamach ma prawa obywatelskie i polityczne od czasu nieudanego zamachu stanu z 23 lutego 1981 roku. Działacze organizacji wzywają inne ugrupowania lewicowe oraz intelektualistów i ludzi kultury do okazywania solidarności. List w tej sprawie do premiera José Luisa Rodríguez Zapatero wysłał argentyński laureat Pokojowej Nagrody Nobla Adolfo Pérez Esquivel.

Julia Ikononowicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 listopada:

1819 - W Nuneaton urodziła się George Eliot, właśc. Mary Ann Evans, angielska pisarka należąca do czołowych twórczyń epoki wiktoriańskiej.

1869 - W Paryżu urodził się André Gide, pisarz francuski. Autor m.in. "Lochów Watykanu". Laureat Nagrody Nobla w 1947 r.

1908 - W Łodzi urodził się Szymon Charnam pseud. Szajek, czołowy działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zastrzelony podczas przemówienia do robotników fabryki Bidermana.

1942 - W Radomiu grupa wypadowa GL dokonała akcji odwetowej na niemieckie kino Apollo.

1944 - Grupa bojowa Armii Ludowej okręgu Bielsko wykoleiła pociąg towarowy na stacji w Gliwicach.

1967 - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z okupowanych ziem palestyńskich.

2006 - W Warszawie zmarł Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.


?
Lewica.pl na Facebooku