Belgia: Dobre wyniki Zielonych w wyborach regionalnych

[2009-06-18 13:05:46]

7 czerwca odbyły się wybory regionalne w trzech regionach autonomicznych i jednej wspólnocie językowej Belgii. Dobre wyniki i wzrost poparcia odnotowały partie Zielonych. Lewica raczej traciła poparcie.

We Flandrii zwyciężyła rządząca dotychczas partia premiera regionu Krisa Peetersa - Chrześcijańska Demokracja i Flandria (Christen-Democratisch & Vlaams), uzyskując 22,9 proc. głosów i 31 mandatów w Radzie Regionalnej. Porażkę poniosła separatystyczna i nacjonalistyczna partia Interes Flamandzki (Vlaams Belang), zdobywając 15,3 proc. głosów i tracąc w Radzie 11 mandatów (spadek z 32 do 21 deputowanych). Również 21 przedstawicieli w Radzie Regionalnej mieć będzie partia Liberałów i Demokratów Flamandzkich (Vlaamse Liberalen en Democraten). 19 reprezentantów w Radzie mieć będą socjaldemokraci z Partii Socjalistycznej - Różnica (Socialistische Partij Anders). Dobry wynik uzyskali konserwatyści z Nowego Sojuszu Flamandzkiego (Nieuw-Vlaamse Alliantie), wprowadzając do Rady 16 przedstawicieli. 8 reprezentantów będą mieli liberałowie z Lijst Dedecker, natomiast 7 (o jednego więcej niż poprzedniej kadencji) - Zieloni (GROEN!). Progu wyborczego nie przekroczyli socjalliberałowie z Partii Socjalliberalnej (Sociaal-Liberale Partij) oraz komuniści z Partii Pracy Belgii (Partij van de Arbeid), uzyskując odpowiednio 1,09 i 1,04 proc. głosów.

W Walonii zwyciężyli socjaldemokraci z Partii Socjalistycznej (Parti Socialiste). Uzyskali oni 32,8 proc. głosów i 29 mandatów w Radzie Regionalnej. Jest to jednak wynik o cztery punkty procentowe i o pięć mandatów gorszy niż przed pięcioma laty. Opozycyjny liberalny Ruch Reformatorski (Mouvement Réformateur) zdobył 23,4 proc. głosów i 19 mandatów. Prawdziwymi zwycięzcami wyborów mogą się czuć jednak zieloni z partii ECOLO, którzy uzyskali 18,5 proc. głosów i 14 mandatów, podczas gdy w 2004 roku uzyskali zaledwie 3 mandaty. 16,1 proc. głosów i 13 mandatów zdobyli chadecy z Centrum Humanistycznych Demokratów (Centre Démocrate Humaniste). Poza Radą znaleźli się nacjonaliści z Frontu Narodowego (Front National) - uzyskawszy poniżej 3 proc. głosów utracili reprezentację w regionalnym parlamencie. Komuniści z Partii Pracy Belgii (Parti du Travail de Belgique) uzyskali 1,24 proc. głosów.

W Regionie Brukselskim zwyciężyły partie liberalne: Ruch Reformatorski i Liberałowie i Demokraci Flamandzcy, zdobywając odpowiednio 24 i 4 mandaty. Socjaldemokraci z Partii Socjalistycznej i Partii Socjalistycznej - Różnica uzyskali odpowiednio 21 i 4 mandaty. Zieloni z ECOLO i GROEN! zanotowali największy przyrost poparcia, zdobywając odpowiednio 16 i 2 mandaty. Chadecy z CDH i CD&V uzyskali odpowienio 11 i 3 mandaty. Seperatystyczne ugrupowania flamandzkie będą miały w stołecznej Radzie Regionalnej tylko czterech reprezentantów.

Praktycznie nie zmieniła się Rada Wspólnoty Niemieckojęzycznej. Socjaldemokraci z Partii Socjalistycznej (Sozialistische Partei), podobnie jak po wyborach w 2004 roku, będą mieli pięciu reprezentantów. Jeden mandat więcej - kosztem liberałów - zdobyli zieloni z ECOLO i będą teraz mieli w Radzie trzech przedstawicieli.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 lutego:

1840 - W Deutz urodził się August Bebel, jeden z twórców i liderów niemieckiej socjaldemokracji.

1846 - Rewolucja krakowska: Rząd Polski ogłosił zniesienie poddaństwa i pańszczyzny, obiecał parobkom uposażenie z dóbr narodowych, a rzemieślnikom utworzenie warszatów narodowych.

1848 - Wiosna Ludów: we Francji wybuchła rewolucja lutowa.

1900 - Likwidacja drukarni "Robotnika" przez rosyjską policję.

1944 - Urodził się Ryszard Bugaj, polityk i ekonomista. Działacz opozycji w okresie PRL, współzałożyciel Solidarności Pracy (1990) oraz Unii Pracy (1992), przewodniczący UP w latach 1993–1997.

1948 - 58 osób zginęło, a 123 zostały ranne w zamachu bombowym w Jerozolimie, przeprowadzonym przez żydowską organizację terrorystyczną Irgun.

1949 - Zawieszenie broni w wojnie izraelsko-arabskiej.

1954 - Po raz pierwszy podano dzieciom szczepionkę przeciwko polio.

2014 - Matteo Renzi z Partii Demokratycznej został premierem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku