Peru: Zmiana rządu i protesty społeczne

[2009-07-13 13:12:52]

11 lipca urząd premiera Peru objął Javier Velásquez Quesquén (na zdjęciu), dotychczasowy przewodniczący peruwiańskiego Kongresu. Quesquén uważany jest powszechnie za polityka bliskiego obecnemu prezydentowi Alanowi Garcíi, opozycja zarzuca mu, że będzie niesamodzielnym szefem rządu, całkowicie zależnym od ośrodka prezydenckiego. Quesquén i García związani są z centrolewicowym, socjaldemokratycznym Amerykańskim Ludowym Sojuszem Rewolucyjnym (Alianza Popular Revolucianaria Americana). APRU oskarżane jest przez lewicową opozycję o prowadzenie neoliberalnej polityki uderzającej w interesy najuboższych warstw peruwiańskiego społeczeństwa.

Quesquén zastąpi na stanowisku szefa rządu Yehudę Simona. Simon był znanym działaczem radykalnej lewicy w latach osiemdziesiątych, jego partia Ruch Wolna Ojczyzna (Movimento Patria Libre), wchodziła w skład sojuszu Zjednoczonej Lewicy, skupiającego przede wszystkim peruwiański ruch komunistyczny. W 1992 roku Simon został oskarżony o "działalność wywrotową" oraz o "wspieranie terroryzmu" i skazany na 20 lat pozbawienia wolności. Został uwolniony i zrehabilitowany w 2000 roku, wkrótce po tym wrócił do działalności politycznej, tym razem działając na lewym skrzydle politycznego środowiska APRU. Simon został mianowany przez Garcíę na urząd premiera w październiku 2008 roku. Decyzję Garcíi odczytywano jako sygnał "zwrotu na lewo", a przynajmniej chęci uwiarygodnienia się w oczach lewicowego elektoratu.

Kadencja Simona zbiegła się z gwałtownymi protestami społecznymi. Obecny premier musiał odejść po tym, gdy środowisko prezydenta obarczyło go polityczną odpowiedzialnością za starcia między policją i protestującą ludnością rdzenną, jakie miały miejsce na początku czerwca na północy kraju. W starciach zginęło wówczas trzydziestu czterech protestujących.

Zmiana rządu nie uspokoiła sytuacji społecznej, protesty Indian na północy Peru ciągle trwają, region Bagua jest przez nie praktycznie sparaliżowany. W sobotę przeciw nowemu rządowi na ulicach Limy demonstrowali związkowcy zwłaszcza pracownicy transportu i oświaty, oraz robotnicy rolni. Mario Hauman, sekretarz generalny CGTP, jednej z głównych central związkowych Peru, zapowiedział, że protesty nie ustaną, dopóki rządy Garcíi nie zaprzestaną represji i nie zmienią polityki, która nie służy nikomu, poza grupą najbogatszych obywateli.

Jakub Majmurek


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


22 listopada:

1819 - W Nuneaton urodziła się George Eliot, właśc. Mary Ann Evans, angielska pisarka należąca do czołowych twórczyń epoki wiktoriańskiej.

1869 - W Paryżu urodził się André Gide, pisarz francuski. Autor m.in. "Lochów Watykanu". Laureat Nagrody Nobla w 1947 r.

1908 - W Łodzi urodził się Szymon Charnam pseud. Szajek, czołowy działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Zastrzelony podczas przemówienia do robotników fabryki Bidermana.

1942 - W Radomiu grupa wypadowa GL dokonała akcji odwetowej na niemieckie kino Apollo.

1944 - Grupa bojowa Armii Ludowej okręgu Bielsko wykoleiła pociąg towarowy na stacji w Gliwicach.

1967 - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję wzywającą Izrael do wycofania się z okupowanych ziem palestyńskich.

2006 - W Warszawie zmarł Lucjan Motyka, działacz OMTUR i PPS.


?
Lewica.pl na Facebooku