W Gdańsku na temat homofobii
[2003-11-16 01:18:10]
Kolejnym punktem programu były projekcje trzech filmów krótkometrażowych produkcji polskiej i francuskiej opisujące warunki funkcjonowania społecznego par homoseksualnych. Ostatnim elementem przeglądu był panel dyskusyjny z udziałem publiczności, która miała możliwość zadawania pytań zaproszonym gościom: filolożce i feministce Ewie Graczyk, szefowi Kampanii Przeciw Homofobii Robertowi Biedroniowi, filmoznawcy z UJ Robertowi Kulpie, a także Kindze Dunin i Katarzynie Bojarskiej-Nowaczyk. Zadowolenia z ogromnego zainteresowania, jakie wzbudził przegląd, nie kryła minister Jaruga-Nowacka, która objęła nad nim patronat. "Nie może być dobrej demokracji bez uznania praw mniejszości homoseksualnej, bez emancypacji tej grupy" - powiedziała lewica.pl. Odnosząc się do projektu ustawy legalizującej związki partnerskie, Jaruga-Nowacka powiedziała, że "nie będzie zawierała ona wielu potrzebnych postulatów, np. możliwości adopcji dzieci przez osoby homoseksualne". Jej zdaniem projekt "będzie niestety podlegał dalszym negocjacjom w imię uzyskania poparcia dla niego ze strony liberalnej części sceny politycznej". Jedna z prelegentek, Kinga Dunin, która działa także w powstałej niedawno partii Zielonych, w wypowiedzi dla lewica.pl zwróciła uwagę, że ustawa jest "pozornie radykalna, ponieważ partnerstwo powinno dotyczyć każdej pary, w tym także heteroseksualnej, która z różnych powodów kontestuje instytucję małżeństwa". Dunin podkreśliła jednak, że nie wierzy w możliwość jej uchwalenia i w związku z tym po wejściu Polski do Unii Europejskiej "warto dopilnować, by pary homoseksualne, które zdecydują się zarejestrować związek partnerski w krajach UE, były w Polsce traktowane identycznie jak w Europie". W drugim dniu przeglądu widzowie będą mieli możliwość obejrzenia filmów "Paragraf 175" i "Lock Up Your Sons And Daughters", a także wzięcia udziału w dwóch prelekcjach. Początek o godz. 18.00 w auli wydziału Prawa i Administracji UG (szczegóły na stronie Akademickiego Centrum Kultury). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 listopada:
1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.
1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.
1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").
1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.
2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.
2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.
?