Katalonia: Referendum niepodległościowe w Arenys de Munt

[2009-09-15 13:49:09]

13 września w niewielkiej miejscowości Arenys de Munt, niedaleko Barcelony, odbyło się symboliczne referendum na temat niepodległości Katalonii. Stowarzyszenie skupiające katalońskie gminy poinformowało, że podobne referenda obędą się w kolejnych 60 wsiach i małych miasteczkach.

2 tysiące 569 osób z blisko 2 tysięcy 671 głosujących czyli ponad 96 proc. opowiedziało się za powstaniem niepodległego państwa katalońskiego (Estat Català) w ramach struktur Unii Europejskiej.

Referendum jest świętem demokracji. Zastosowaliśmy się do decyzji Sądu Konstytucyjnego, który zakazał organizowania głosowania w budynku należącym do miasta, takim jak ratusz (referendum zorganizowano w budynku należącym do miejscowej parafii) - stwierdził po głosowaniu Carles Mora, burmistrz Arenys de Munt.

Krytycznie do głosowania odnieśli się przedstawiciele dwóch głównych hiszpańskich partii politycznych - Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (Partido Socialista Obrero Español) i centroprawicowej Partii Ludowej (Partido Popular). Socjalistyczny burmistrz Barcelony Jordi Hereu stwierdził, że do tego sondażu przywiązuje się zbyt dużo uwagi.

Przed referendum w miasteczku doszło do starć zwolenników niepodległości Katalonii z działaczami skrajnie prawicowej organizacji Falanga Hiszpańska (Falange Española), którzy wznosili faszystowskie gesty. Interweniowała policja, która rozdzieliła obie grupy.

Wzrost nastrojów proniepodległościowych pokazuje m.in. raport opublikowany przez kataloński rząd w lipcu bieżącego roku, według którego liczba zwolenników całkowitej niepodległości regionu wynosi obecnie 19 proc. (w porównaniu do 13,6 proc. w 2005 roku). Organizowanych jest także coraz więcej demonstracji na rzecz samostanowienia Katalonii. Na czele jednego z takich marszy, który odbył się 11 września pod hasłem "Jesteśmy narodem i chcemy wolnego państwa" stał prezydent klubu piłkarskiego FC Barcelona Joan Laporta.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku