Indie: Obchody 140. rocznicy urodzin Mahatmy Gandhiego
[2009-10-03 16:07:53]
![]() Obchody rozpoczęły się od międzyreligijnych modlitw w miejscu kremacji Gandhiego w Raj Ghat w Delhi. Prezydent Indii Pratibha Devisingh Patil wzięła z kolei udział w spotkaniu modlitewnym w miejscu jego narodzin w Kirti Mandir w stanie Gudżarat. Zawsze kiedy wspominam Bapu (Ojciec Narodu - tym mianem określa się w Indiach Gandhiego) zwłaszcza w jego dniu, zawsze jestem zbudowana jego przywództwem, filozofią i wartościami. Jego przywództwo zainspirowało miliony do zjednoczenia w sprawie wolności i niepodległości - stwierdziła prezydent w przemówieniu. W Delhi odbył się koncert hinduistycznych pieśni religijnych (badżanów) dedykowany Gandhiemu, zaś na terenach wystawowych w Delhi trwają trzydniowe targi z bogatym programem kulturalnym i edukacyjnym przeznaczonym m.in. dla uczniów. Od 2 października w życie weszły również nowy akt prawny inspirowany filozofią Gandhiego zapewniający powołanie w małych miejscowościach około 5 tysięcy sądów mających rozpatrywać sprawy kryminalne i cywilne i ułatwić mieszkańcom Indii dostęp do wymiaru sprawiedliwości, a także rozpoczęła się kampania na rzecz zapobiegania przemocy wobec kobiet. Z okazji rocznicy rodzin Gandhiego 2 października na całym świecie obchodzony jest ponadto Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Z tej okazji prezydent USA Barack Obama wyraził podziw dla indyjskiego przywódcy, zaś działacze Organizacji Niereprezentowanych Narodów i Ludów (Unrepresented Nations and Peoples Organisation), skupiającej rdzenne społeczności, mniejszości narodowe i etniczne oraz narody walczące o niepodległość, uczcili pamięć Gandhiego przed jego pomnikiem w Hadze w Holandii. Mahatma Gandhi (wł. Mohandas Karamchand Gandhi) urodził się 2 października 1869 roku w Porbandarze. W 1893 roku przyjął pracę w w hinduskiej firmie w Natalu w Południowej Afryce, gdzie powołał Hinduski Kongres Natalu, walczący z dyskryminacją Hindusów. Po powrocie do Indii działał w centrolewicowym Indyjskim Kongresie Narodowym, był twórcą filozofii biernego oporu, orędownikiem pojednania hindusko-muzułmańskiego i praw tzw. "niedotykalnych" (dalitów). 30 stycznia 1948 roku został zastrzelony przez nacjonalistę gdy udawał się na spotkanie modlitewne. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?