Irlandia: 67,13 proc. za Traktatem Lizbońskim
[2009-10-04 11:09:12]
Największe poparcie dla Traktatu Lizbońskiego było w okręgu Dublin South, gdzie za jego przyjęciem zagłosowało blisko 81,7 proc. głosujących. Przeciwnicy dokumentu zwyciężyli w okręgach Donegal North East i Donegal South West gdzie na "nie" zagłosowało odpowiednio 51,5 i 50,3 proc. głosujących. Komentując wyniki premier (taoiseach) Irlandii Brian Cowen z centroprawicowej partii Fianna Fáil stwierdził, że jego rząd będzie pracował ze wszystkimi partnerami nad tym aby reformy które przynosi Traktat Lizboński zostały jak najszybciej wdrożone. Podziękował także partiom opozycyjnym - Fine Gael i Partii Pracy (Labour Party/Páirtí an Lucht Oibre) za poparcie dokumentu. Lider koalicyjnej Partii Zielonych (Green Party/Comhaontas Glas) John Gormley powiedział, że traktat umożliwi postęp w dziedzinie ekologii, w tym m.in. w sprawie zmian klimatu. Z kolei przewodniczący Fine Gael Enda Kenny ocenił wybór Irlandczyków jako dojrzały, a szef Partii Pracy Eamon Gilmore podkreślił, że głos na "tak" był właściwy. Do wyników odnieśli się też działacze partii i organizacji przeciwnych przyjęciu traktatu. Lider Libertasu Declan Ganley uznał zwycięstwo zwolenników "tak" za bardzo przekonujące i życzył wszystkiego najlepszego premierowi. Eurodeputowany trockistowskiej Partii Socjalistycznej (Socialist Party/Páirtí Sóisialach) Joe Higgins podkreślił, że przyjmuje ten wynik do wiadomości, dodając, że kampania przeciwników dokumentu była przeprowadzona bardzo dobrze. Przewodniczący partii Sinn Féin Gerry Adams przypomniał, że irlandzki establishment zignorował pierwszą decyzję wyborców w sprawie traktatu, zaś wiceprzewodnicząca ugrupowania Mary Lou McDonald dodał, że wynik referendum nie oznacza poparcia dla partii wspierających rząd. Z kolei rzecznik prasowy konserwatywnej organizacji Cóir Richard Greene stwierdził, że w wyniku takiego głosowania płace i warunki pracy w Irlandii znacznie się pogorszą, dodając, że wojna z traktatem będzie kontynuowana. W pierwszym referendum, które odbyło się 12 czerwca, Irlandczycy wypowiedzieli się przeciwko Traktatowi Lizbońskiemu. Na "nie" zagłosowało 53,4 proc. (862 415 osób), zaś za traktatem głosowało 46,6 proc. (752 451 osób). |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?