Sąd Rejonowy w Opolu zdelegalizował 12 października lokalną strukturę Obozu Narodowo-Radykalnego. Choć ONR działa w całym kraju, nie posiada on scentralizowanej organizacji. Sąd zadecydował o delegalizacji stowarzyszenia z Brzegu.
Orzeczenie jest następstwem wcześniejszej sprawy, kiedy to podczas uroczystości na Górze św. Anny w 2007 roku działacze ONR demonstrowali faszystowski gest wyciągniętego ramienia. Sąd uznał ich wtedy za osoby winne propagowania ustroju nazistowskiego i skazał członków ONR na karę pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę w wysokości 1000 zł.
Wolność do zakładania stowarzyszeń nie ma charakteru nieograniczonego, nie wolno zakładać grup, które głoszą nienawiść rasową - podkreśliła sędzia Irena Majcher w uzasadnieniu orzeczenia delegalizującego ONR.
Wcześniej brzeski oddział ONRu miał problemy ze swoją rejestracją po tym jak jego członkowie umieścili w statucie zapis, w którym uznawali się za kontynuatorów Obozu Narodowo-Radykalnego działającego przed wojną i zdelegalizowanego w 1934 roku.
1937 - W Rzymie zmarł Antonio Gramsci, włoski działacz robotniczy, teoretyk marksizmu, filozof.
1956 - Sejm PRL przyjął ustawę o warunkach przerywania ciąży, liberalizującą przepisy aborcyjne.
1959 - Liu Szao-tsi zastąpił Mao Tse-tunga na stanowisku Przewodniczącego ChRL.
1968 - Na mocy przyjętego w październiku Abortion Act w Wielkiej Brytanii przerywanie ciąży stało się legalne.
1972 - W Bukareszcie zmarł Kwame Nkrumah, postępowy polityk afrykański, premier i prezydent Ghany, działacz ruchu panafrykańskiego, 1963 jeden z inicjatorów OJA, obalony przez wojsko.
1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów