Katalonia: Rocznica śmierci Lluísa Companysa

[2009-10-15 15:46:05]

15 października w zamku Montjuïc odbyły się uroczystości ku czci Lluísa Companysa, prezydenta Katalonii w latach 1934-1940. Wzięło w nich udział blisko 200 osób, głównie działacze i sympatycy Republikańskiej Lewicy Katalonii (Esquerra Republicana de Catalunya) z jej liderem Joanem Puigcercósem na czele, a także prezes klub piłkarskiego FC Barcelona Joan Laporta.

O szóstej rano, w miejscu gdzie w 1940 roku rozstrzelano go po wyroku sądu wojskowego, który uznał go za winnego rebelii, zebrani zapalili pochodnie i odśpiewali kataloński hymn narodowy (Els Segadors). Potem uczestnicy spotkania zjedli wspólne śniadanie.

W swoim przemówieniu lider ERC Joan Puigcercós stwierdził, że Companys wybrał drogę walki o demokrację, sprawy narodowe i socjalne. Oddał także cześć wszystkim Katalończykom, którzy walczą o niepodległe państwo. Przewodniczący ERC w Radzie Miasta Barcelona Jordi Portabella podkreślił, że podobnie jak w czasach Companysa, także i dzisiaj hiszpański nacjonalizm jest głównym wrogiem niepodległej Katalonii. Laporta przypomniał z kolei postać innego katalońskiego męczennika Josepa Sunyola i zachęcił polityków by walczyli o narodowe interesy Katalończyków.

Lluís Companys urodził się 21 czerwca 1882 roku w Tarrós. Od 1934 roku był prezydentem katalońskiego rządu (Generalitat de Catalunya). Był działaczem Republikańskiej Lewicy Katalonii. W czasie wojny domowej stanął po stronie rządu republikańskiego. Po zajęciu Katalonii przez wojsko frankistowskie, 5 lutego 1939 wyemigrował do Francji, gdzie kierował Katalońską Radą Narodową (Consell Nacional de Catalunya). 13 sierpnia 1940 roku trafił w ręce agentów Gestapo i wydano go Hiszpanii. Wyrok wykonano 15 października 1940 roku w fosie zamku na wzgórzu Montjuïc. Companys odmówił zawiązania mu opaski na oczach, a umierając miał krzyknąć: "Mordujecie uczciwego człowieka. Za Katalonię!" ("Assessineu un home honrat. Per Catalunya!!!").

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


20 kwietnia:

1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.

1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.

1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.

1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".

1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.

2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.

2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.

2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.


?
Lewica.pl na Facebooku