Lublin: Protest pracowników Tesco
[2009-10-16 19:26:26]
![]() Uczestnicy pikiety mieli ze sobą czerwone kamizelki "Sierpnia 80", związkowe flagi i gwizdki, a także transparenty: "Dość już mamy dziury w budżecie domowym" i "Dość już mamy, wyzyskiwać się nie damy". Skandowano: "Chcemy płacy, nie jałmużny", "Prezes do roboty za 500 złotych" oraz "Znajdzie się kij na prezesa ryj". Rozdawano "Kurier Związkowy". Pracownice Tesco odśpiewały napisaną przez siebie piosenkę o ich firmie i WZZ "Sierpień 80". Przewodnicząca Komisji Zakładowej WZZ "Sierpień 80" w Tesco Polska Sp. z.o.o. Elżbieta Fornalczyk mówiła o regionalizacji płac w Tesco i o tym, że połowa pracowników sieci zarabia 1000, 1100 złotych na rękę. Wezwała także NSZZ "Solidarność" do przyłączenia się do walki o podwyżki jakie toczą działacze związków zawodowych skupionych w Komitecie Protestacyjnym (WZZ "Sierpień 80", NSZZ "Solidarność 80", OPZZ Konfederacja Pracy, Związek Zawodowy Pracowników Handlu). Zapowiedziała, że w razie niespełnienia postulatów związkowców w sieci dojdzie do strajku generalnego. Firma osiąga zyski, ale my zarabiamy grosze. Nie dostajemy premii i dodatków stażowych. Przez nasze ręce przechodzą codziennie tony towaru. Pracujemy w stresie, na ciągle psujących się kasach. Ja żeby kupić dzieciom podręczniki do szkoły musiałam zrezygnować z zapłacenia czynszu. Jak długo można tak żyć? - mówiła z kolei Zofia Wach, przewodnicząca komórki związku w Tesco w Lublinie. Głos zabrała także przewodnicząca Komisji Zakładowej OPZZ Konfederacja Pracy w Tesco Polska Sp. z.o.o. Iwona Mandat, która mówiła o dobrej współpracy i wspólnych postulatach protestujących związków. Po manifestacji związkowcy weszli na teren sklepu gdzie zrobili symboliczne zakupy, płacąc za nie groszówkami, co sparaliżowało na krótko pracę kas. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
20 kwietnia:
1868 - W Warszawie urodził się Adolf Warski, działacz robotniczy, socjalistyczny i komunistyczny, dziennikarz i publicysta; zamordowany w ZSRR poczas czystek stalinowskich.
1919 - Powstała Socjalistyczna Partia Robotnicza Jugosławii.
1937 - W Lwowie urodziła się Krystyna Rodowska, polska poetka, tłumaczka literatury pięknej, krytyk literacki. Tłumaczyła m.in. Nerudę, Paza, Garcię Lorkę, Bretona, Geneta.
1995 - W Belgradzie zmarł Milovan Dżilas, polityk jugosłowiański, pisarz polityczny; bliski współpracownik Tity; od 1953 wiceprezydent Jugosławii; 1954 za krytykę rządów partii komunistycznej pozbawiony stanowisk i kilkakrotnie więziony; autor "Nowej klasy".
1999 - USA: Miała miejsce masakra w szkole średniej Columbine, w wyniku której zginęło 15 osób.
2004 - Jan Guz został przewodniczącym OPZZ.
2008 - Fernando Lugo (APC) wygrał wybory prezydenckie w Paragwaju.
2013 - Giorgio Napolitano jako pierwszy historii prezydent Włoch został wybrany na II kadencję.
?