Nepal: Maoiści tworzą ruch antyrządowy

[2009-11-15 19:04:53]

Zjednoczona Komunistyczna Partia Nepalu (Maoistowska) zainicjowała ogólnokrajowy "ruch ludowy", którego celem jest sprzeciw wobec działań rządu i innych sił antyludowych.

Dipak Sakota, dziennikarz promaoistowskiej gazety "Janadisha Daily" stwierdził w wypowiedzi dla australijskiego tygodnika "Green Left Weekly", że walka którą podjęła teraz UCPN(M) będzie decydować o tym kto tak naprawdę zdobędzie władzę w Nepalu. Dodał, że w działania ruchu włączyły się wszystkie najważniejsze postacie w partii, w tym były premier Prachanda.

UCPN(M), która przez 10 lat kierowała ruchem partyzanckim przeciwko monarchii, przyczyniając się do jej obalenia, w ostatnich wyborach parlamentarnych, które odbyły się w 2008 roku, zdobyła zdecydowaną większość głosów. W maju br. ugrupowanie zrezygnowało jednak z udziału w rządzie.

Maoiści zaprotestowali w ten sposób przeciwko działaniom Indii i USA, a także swoich koalicjantów - socjaldemokratycznego Kongresu Nepalskiego i Zjednoczonej Komunistycznej Partii Nepalu (Marksistowsko-Leninowskiej), które wystąpiły przeciw odwołaniu szefa armii, generała Katawala. UCPN(M) chciało jego odwołania bo zdaniem partii blokował on przejęcie cywilnej kontroli nad armią.

UCPN(M), który ma blisko 40 proc. miejsc w parlamencie odmawia zagłosowania za budżetem dopóki ich żądania nie zostaną spełnione. W całym kraju doszło do protestów sympatyków maoistów. W niektórych miejscach w Nepalu okupowane są budynki administracji lokalnej, w innych rejonach utworzono z kolei alternatywne ośrodki władzy lokalnej.

Organizacja Narodów Zjednoczonych zaproponowała nepalskim władzom utworzenie rządu "jedności narodowej" z udziałem maoistów. Propozycja została jednak odrzucona przez antymaoistowską koalicję rządową. Podczas posiedzenia rządu 3 listopada uznano, że protesty organizowane przez UCPN(M) łamią porozumienie pokojowe z 2006 roku, zaś minister informacji Shanker Pokarel dodał, że rząd, z pomocą sił policyjnych, zagwarantuje przestrzeganie prawa i porządku na ulicach.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku