Australia przeprasza za udział w zesłaniach dzieci z Wlk. Brytanii

[2009-11-15 22:26:52]

W poniedziałek lewicowy premier australijskiego rządu Kevin Rudd oficjalnie przeprosi za krzywdy wyrządzone dzieciom z sierocińców, które były przymusowo zsyłane z Wielkiej Brytanii do Australii między 1930 a 1970 rokiem. Proceder był "korzystny" zarówno dla Wielkiej Brytanii, która w ten sposób pozbywała się wychowanków z przeludnionych domów dziecka, oraz Australii, która jeszcze do 1975 roku oficjalnie realizowała rasistowską politykę "Białej Australii" mającą zapobiegać osiedlaniu się w kraju przybyszów spoza Europy i wymierzoną głównie w imigrantów z Dalekiego Wschodu.

Na przestrzeni lat Wielka Brytania wysiedliła aż 500 tys. dzieci. Przeprosiny rządu Australii będą bezpośrednio skierowane do 7 tys. z nich, którzy w dalszym ciągu mieszkają w tym kraju.

Kilkuletnim dzieciom przed zesłaniem obiecano lepsze życie, a wielu z nich okłamywano, że ich rodzice nie żyją. Deportacji dokonywano nierzadko bez pozwolenia biologicznych rodziców, innym razem przekonywano ich, że dziecko zostało adoptowane gdzieś na terenie Wielkiej Brytanii. Po przybyciu do Australii rodzeństwa separowano a wiele dzieci trafiało do swoistych obozów pracy, gdzie padały ofiarą fizycznych, psychicznych a nawet seksualnych nadużyć.

Pod koniec lat 90-tych komisja parlamentu brytyjskiego przesłuchiwała chłopca, który został zesłany do katolickiego zakonu na zachodzie Australii. Z jego szokujących zeznań wynikało, że katoliccy oprawcy organizowali "zawody" polegające na tym, kto pierwszy zgwałci go po raz setny.

W 2001 roku Kościół katolicki w Australii publicznie przeprosił za swój udział w podobnych czynach, których ofiarami obok Brytyjczyków padali także zesłańcy z Malty. W katalogu występków - poza gwałtami - znalazły się m. in. biczowanie, niewolnicza praca czy jedzenie z podłogi w katolickich instytucjach religijnych.

Wielu "zapomnianych Australijczyków", jak się ich w tej chwili określa, wyraziło żal, że Wielka Brytania nie zdecydowała się jeszcze dołączyć do przeprosin wystosowanych przez rząd Australii. Brytyjczycy do tej pory ograniczali się do finansowania jednorazowych wizyt do kraju w celu spotkania swoich bliskich, jednak związane z tym procedury były obwarowane wieloma restrykcjami.

Krzysztof Kobrzak



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


23 listopada:

1831 - Szwajcarski pastor Alexandre Vinet w swym artykule na łamach "Le Semeur" użył terminu "socialisme".

1883 - Urodził się José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

1906 - Grupa stanowiąca mniejszość na IX zjeździe PPS utworzyła PPS Frakcję Rewolucyjną.

1918 - Dekret o 8-godzinnym dniu pracy i 46-godzinnym tygodniu pracy.

1924 - Urodził się Aleksander Małachowski, działacz Unii Pracy. W latach 1993-97 wicemarszałek Sejmu RP, 1997-2003 prezes PCK.

1930 - II tura wyborów parlamentarnych w sanacyjnej Polsce. Mimo unieważnienia 11 list Centrolewu uzyskał on 17% poparcia.

1937 - Urodził się Karol Modzelewski, historyk, lewicowy działacz polityczny.

1995 - Benjamin Mkapa z lewicowej Partii Rewolucji (CCM) został prezydentem Tanzanii.

2002 - Zmarł John Rawls, amerykański filozof polityczny, jeden z najbardziej wpływowych myślicieli XX wieku.


?
Lewica.pl na Facebooku