Częstochowa: Prezydent miasta odwołany
[2009-11-16 10:57:00]
Po przeliczeniu wszystkich głosów okazało się, że do urn poszło blisko 42 tys. wyborców. Za odwołaniem prawicowego prezydenta zagłosowało 39 tysięcy 284 z nich, przeciwko - tylko 2 tysiące 259. Frekwencja wyniosła 21,32 proc. Uprawnionych do udziału w głosowaniu było ponad 196 tys. mieszkańców miasta. Aby referendum było ważne, musiało w nim wziąć udział co najmniej 30 788 wyborców, co stanowi 3/5 liczby osób biorących udział w drugiej turze wyborów z 2006 r., w których Wrona został wybrany na prezydenta. W ciągu 90 dni w Częstochowie muszą zostać przeprowadzone przedterminowe wybory. Nowy prezydent będzie pełnić funkcję do przyszłorocznych wyborów samorządowych. Przeciwnicy Wrony, gł. z SLD, doprowadzili do referendum, zarzucając mu m.in. przesadną dbałość o interesy Jasnej Góry i pielgrzymów, nieliczne i nietrafione inwestycje oraz nadmierne zadłużanie miasta. Uważają też, że po planowanym remoncie nieodnowionych jeszcze odcinków Alei NMP - wbrew wcześniejszym deklaracjom - zostaną one zamknięte dla ruchu, na czym ucierpią handlowcy i właściciele okolicznych budynków. W tej sprawie protestowali oni w kwietniu tego roku, wywieszając czarne flagi. Po raz pierwszy Wrona był prezydentem Częstochowy w latach 1990-95. W latach 1997-2001 był posłem AWS. Tym liczącym blisko ćwierć miliona mieszkańców miastem zaczął rządzić ponownie w 2002. Wygrał także kolejne wybory w 2006 r., pokonując w drugiej turze Halinę Rozpondek (PO). Były to kolejne w ostatnim czasie referendum w sprawie odwołania lokalnych władz. Przed tygodniem w Gliwicach zorganizowano głosowanie w sprawie odwołania prezydenta Zygmunta Frankiewicza (bezpartyjny) i tamtejszej rady miejskiej. To referendum okazało się jednak nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji. Z tego samego powodu nie udało się odwołać wójta podczęstochowskiej gminy Herby. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
27 listopada:
1892 - W Paryżu zakończył się zjazd działaczy polskich organizacji socjalistycznych, który utworzył Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich i przyjął założenia do "Szkicu programu Polskiej Partii Socjalistycznej".
1921 - W Uhrovcu urodził się Alexander Dubček, działacz polityczny, przywódca obozu reform z okresu praskiej wiosny.
1924 - Początek zakończonego częściowym zwycięstwem strajku 120 tysięcy włokniarzy (głównie okręg łódzki); postulaty płacowe.
1978 - Założono Partię Pracujących Kurdystanu (PKK).
1986 - W całej Francji 600 tys. studentów i licealistów manifestowało przeciwko forsowanemu przez prawicowy rząd projektowi zmian w szkolnictwie wyższym.
2005 - Manuel Zelaya wygrał wybory prezydenckie w Hondurasie.
2012 - Palestyna: W Ramallah odbyła się ekshumacja zwłok Jasira Arafata.
?